W czwartek 16 września odbyło się posiedzenie archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej, pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego, abp. Wacława Depo. Rada obradowała m.in. na temat bieżącej sytuacji częstochowskiego Kościoła oraz o zmniejszającej się liczbie kapłanów.

Czym jest Rada Kapłańska oraz jakie zadania stoją przed nią w dzisiejszych czasach, wyjaśnia abp Wacław Depo:

Rada Kapłańska jako taki senat biskupi diecezji ma za zadanie przede wszystkim koordynację zadań duszpasterskich, ale obejmuje zadania odnoszące się do prezbiterów. Dlatego te zadania, które dzisiaj sobie wyznaczamy, to jest sieć organizacyjna w naszej archidiecezji, problem małej ilości święconych kapłanów (w ostatnim roku zaledwie czterech, z kolei diakonów mamy na przyszły rok dwóch) i parafie, które są osierocone chociażby poprzez śmierć kapłana. W ostatnim okresie zmarło 21 kapłanów, a więc ufna modlitwa o dary nowych powołań, wiernych do końca, są naszym wzajemnym zadanie, zarówno kapłanów jak i ludu wiernego.

Kapłani rozpoczęli dzisiejsze obrady od Mszy św., podczas której Metropolita Częstochowski zwrócił szczególną uwagę na toksyczną atmosferę w dzisiejszych mediach i na ulicach:

W dzisiejszej Ewangelii trzeba nam dostrzec bardzo bolesne obrazy naszych dni. Krzykliwe demonstracje uliczne ,wulgaryzm spotkań nie tylko na ulicach, ale wśród środowisk ludzi młodych. Manipulowane kampanie telewizyjne o oskarżeniach biskupów i kapłanów. Wywiady radiowe i prasowe ukazują nowy sposób moralności – poza Chrystusem. Są to smutne przykłady, świadczące dobitnie o logice samozniszczenia i podcinania korzeni, z których wyrastamy.

Pęd do autodestrukcji sprawia, że przed kapłanami stoją obecnie zadania nie tylko duszpasterskie, ale także cywilizacyjne, polegające na ratowaniu tego, co jeszcze się da uratować. Kościół od zawsze był latarnią, której światło nieraz już wyciągało ludzkość z okresów ciemności.

Homilia abp. Wacława Depo:

Msza św. przed posiedzeniem Rady Kapłańskiej | Fot. Radio Fiat
Skip to content