Prapremiera filmu “Od Oceanu do Oceanu”

DSCF4912

Ikona Bogarodzicy przemierzyła 24 kraje Azji i Europy. Od Władywostoku do Fatimy dzieliło ją 65 tys. km. O tej wielkiej wędrówce opowiada filmowy reportaż „Od Oceanu do Oceanu”, którego prapremiera miała miejsce dzisiaj (09.01) na Jasnej Górze. Film opowiada o wędrówce Ikony Częstochowskiej w obronie życia.

– Ten film pokazuje wiarę, żywą wiarę ludzi – mówi międzynarodowy koordynator Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”, Ewa Kowalewska. – Media nam pokazują, jakby ten Kościół już nie żył, a Matka Boża nam pokazuje, że to jest nieprawda i pokazuje nam też, co jest najważniejsze. Pokazuje nam np. klasztory paulińskie na Węgrzech, które zostały zniszczone przez nawałę islamską. Była Msza św. na ruinach pierwszej Jasnej Góry, Clara Montana pod Budą, ale też jest dużo pięknych momentów, kiedy rodziny przychodzą z dziećmi, babcia uczy wnuka żegnać się, kiedy matka tłumaczy dziewczynce, że właśnie Matka Boża wybrała się w świat, na pielgrzymkę, podróż dla wszystkich dzieci.

Początek wędrówki Ikony Bogurodzicy, wędrówki ze Wschodu na Zachód, miał miejsce w Częstochowie. Tutaj nowo powstały Obraz spotkał się z Obrazem, które znajduje się na Jasnej Górze od stuleci. – Od tego dotknięcia, co w teologii prawosławnej ma duże znaczenie, rozpoczęliśmy pielgrzymowanie. To było cztery lata temu, w sierpniu. Później Matka Boża poszła na Wschód. […] W Polsce to było coś niezwykłego, dlatego że były to wakacje i większość z duszpasterzy patrzyła trochę na to negatywnie, że nie będzie wiernych. A jednak stało się zupełnie coś innego – mówi duchowy opiekun peregrynacji Obrazu po Polsce, o. paulin Włodzimierz Ogorzałek.

Korzenie peregrynacji Ikony Bogarodzicy sięgają 1957 r., gdy kopia Cudownego Obrazu przez ponad 30 lat pielgrzymowała po Polsce. Już w 1985 r. Matka Boża rozpoczęła drugą peregrynację od parafii do parafii. – Ta druga peregrynacja skończy się w 25 roku. To doświadczenie, które jest naszym polskich doświadczeniem, okazuje się, że jest też działaniem Pana Boga przez obecność Matki Bożej w tym wizerunku – mówi o. Mariusz Tabulski, paulin z Jasnej Góry. – Kiedy to się skończy, trudno powiedzieć. Wiemy, kiedy rozpoczynają się wszystkie dzieła Boże, a kiedy się zakończą, nie wiemy. To właśnie na tym polega, że Pan Bóg jest “większy” i “szerszy” i człowiek wie, jak zacząć, a potem Pan Bóg przekształca różne dzieła duchowe.

Film prezentuje różne kultury i zwyczaje, jest świadectwem wiary milionów ludzi oraz czci, jaką darzą Bogarodzicę. Trwający 3,5 godziny reportaż to dopiero I część świadectwa o pielgrzymce Cudownego Obrazu po świecie. Obecnie Ikona znajduje się w Ameryce Północnej.

Z powodu długości reportaż nie został zaprezentowany w całości. Pokaz odbył się w Sali Różańcowej. Jego organizatorem byli Ojcowie Paulini oraz Human Life International Polska (polski serwis pro-life).

Tekst i foto. Krzysztof Rygalik

Skip to content