Odpowiedzialni za Nową Ewangelizację obradowali na Jasnej Górze

We wtorek 27 września zakończyło się dwudniowe spotkanie odpowiedzialnych za dzieło Nowej Ewangelizacji w zgromadzeniach zakonnych. Uczestnicy obradowali m.in. o łączeniu charyzmatu ewangelizacyjnego z charyzmatami poszczególnych zgromadzeń zakonnych oraz o wyzwaniach współczesności, zwłaszcza w kontekście odchodzenia wiernych od Kościoła.

Konferencji przewodniczył bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

Myślę, że to co najważniejsze, to możliwość spotkania się z tymi, którzy w Kościele rozpoznają rożne charyzmaty i realizują je w zakonach. To spotkanie służyło temu, by zobaczyć w kontekście dzisiejszej sytuacji, czy zgromadzenia właściwie odczytują charyzmat, którym żyją i czy go poszerzają, jak Kościół do tego zachęca w różnych dokumentach.

Podczas spotkania był czas na wymianę wniosków i spostrzeżeń. Jak relacjonuje bp Ważny, jedną z konkluzji spotkania było to, że Kościół powinien być wierny własnej tożsamości:

Potrzebujemy na nowo ustawić w Kościele relacje pomiędzy osobami świeckimi, konsekrowanymi, kapłanami i biskupami. To jest bardzo ważne, żeby to odkryć, że to nie jest jakaś potrzeba chwili, bo po prostu Kościół się zmienia i coraz mniej ludzi chodzi do kościoła i potrzebujemy jakiegoś nowego otwarcia, tylko, że taka jest po prostu wola Jezusa. Że to jest Kościół według woli Jezusa, że my jakby wracamy do własnej tożsamości jako Kościół.

W spotkaniu wzięło udział ponad 40 osób z zakonów męskich i żeńskich z całej Polski. Uczestnicy będą teraz podejmować pracę realizacji postanowień na poziomie prowincjalnym w swoich zakonach.

Skip to content