W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyły się uroczystości odpustowe z okazji święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. To uroczystość patronalna częstochowskiego kościoła seminaryjnego i świętująca także prymicje tegorocznych Neoprezbiterów. O szczegółach uroczystości opowiedział ks. Grzegorz Szumera, rektor seminarium:
– Dzisiejsza uroczystość to święto Jezusa Chrystusa, Największego i Wiecznego Kapłana. W naszej wspólnocie seminaryjnej jest to także pożegnanie Neoprezbiterów, jest to czas zwieńczenia tych sześciu lat ich formacji i posłania. Jest to czas świętowania, radości i dziękowania Panu Bogu za wszystko, co zdziałał w tych młodych ludziach. Zawsze człowiek cieszy się, gdy widzi, że ktoś wzrasta i chce służyć Panu Bogu.
Czym jest ta uroczystość dla ks. Michała Sokalskiego?
– Jest to bardzo szczególny czas, bo to okres naszych prymicji – pierwszych Mszy św. które odprawiamy w życiu. Niedawno, bo w sobotę przyjęliśmy święcenia z rąk abp. Wacława Depo, a teraz odbierzemy dyplomy ukończenia tej szkoły – szkoły Pana Boga, która znajduje się w cieniu Jasnej Góry. Dlatego jest to ogromne przeżycie. Jesteśmy młodzi, mamy ogromny zapał i chcemy iść i głosić Pana Boga, młodym ludziom przede wszystkim, czy to na katechezie, właśnie dzięki tym dyplomom, czy też w parafii, pracując wśród ludzi; po prostu chcemy być dla nich.
Abp Stanisław Nowak podkreśla, że to bardzo radosna uroczystość:
– Na pewno to wielka radość. Wprawdzie chcielibyśmy, żeby był większy ten zastęp młodych kapłanów, bo żniwo wielkie, ale robotników mało. Dziękujemy Bogu, że nas obdarował. Znam wiele diecezji we Francji, gdzie od wielu lat nie było ani jednego, a u nas są. Stąd radość.
W homilii abp Nowak podkreślił, że kapłan nie może być smutny. Zwrócił też uwagę na środki wiodące do celu, jakim jest kapłaństwo. Są to: łaska Boża, brewiarz, pobożne przeżywanie Eucharystii i spowiedź, gdyż – jak przypomniał – „Nikt nie jest mniejszy od kapłana, który się zdaje jedynie na własne siły”.
Na zakończenie Mszy św. Księża Neoprezbiterzy udzielili błogosławieństwa prymicyjnego. W czasie uroczystości wręczono dyplomy magisterskie i pożegnano Księży Neoprezbiterów.

AD/SW

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content