W niedzielę 3 października na Jasnej Górze odbyły się uroczystości odpustowe Matki Bożej Różańcowej. Mszy św. odpustowej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Na Eucharystii zgromadzili się przedstawiciele Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, a na błoniach jasnogórskich modliły się tłumy pielgrzymów.

Jak mówił abp Wacław Depo, idea rodziny jest głęboko powiązana z samą Matką Bożą, dlatego w odpust Matki Bożej Różańcowej w kościołach czytany jest fragment Pisma Świętego mówiący o stworzeniu kobiety oraz wadze sakramentu małżeństwa: – Tak odczytujemy dzisiejsze czytania, które są w całym Kościele, że to one są wskazane jako początek całego stworzenia. Dar życia był takim zaproszeniem człowieka do współpracy by tworzeniu i podobnie odczytujemy samą postać Maryi, która jest wyjątkowym darem dla całej ludzkości poprzez macierzyństwo Syna Bożego. Ponadto Maria jest przykładem żony wiernej i oddanej Panu Bogu, mimo posiadania szczęśliwego związku z św. Józefem. Ta dwójka jest dzisiaj przykładem tego, jak powinna wyglądać rodzina.

Abp Wacław Depo podkreślił w homilii, jak ważna i odpowiedzialna jest miłość zadana człowiekowi przez Boga: – Jak uczył nas Jan Paweł II w liście do rodzin: miłość nie jest żadną utopią, ale darem Boga zadanym ludziom powinnością zadaną przed Boga i możliwą do zrealizowania, ma ona wzrastać! Miłość to nie twierdza, której należy nieustannie bronić, a drzewo, które trzeba podlewać i o które należy dbać.

Uroczystości ku czci Matki Bożej Różańcowej są świętem patronalnym Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, która zrzesza wiernych z całego świata. Rodzina Różańcowa została ustanowiona przez Prymasa Polski bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w 1974 roku. Odpust zawsze odbywa się w pierwszą niedzielę października.

Sam odpust Maki Bożej Różańcowej obchodzony jest na dwa dni przed Świętem Wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które to ustanowione zostało na pamiątkę zwycięskiej bitwy floty państw chrześcijańskich nad armiami muzułmańskiego Imperium Osmańskiego.

Całość homilii abp. Wacława Depo na stronie internetowej Radia Fiat.

Skip to content