Odpust w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

W czwartek, 26 sierpnia w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Wieczornej sumie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

W homilii duchowny mówił m.in. o tym, że bardzo wielu ludzi, którzy przez pryzmat Maryi uczyli się patrzeć na rzeczywistość, współcześnie są dla nas błogosławionymi oraz świętymi.

– […] Właśnie od Maryi najbardziej uczył się patrzeć na człowieka, świat i kościół Ojciec Święty, Jan Paweł II. Często powtarzał: Totus Tuus, cały Twój, Maryjo. Na kilkanaście dni przed beatyfikacją prymasa Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej chcemy sobie przypomnieć, że owocowanie życia tych dwóch przyszłych błogosławionych rodziło się z tego, że oboje uczyli się patrzeć na rzeczywistość tak, jak Maryja. Per Mariam – przez Maryję […] – głosił bp Andrzej Przybylski.

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska lub inaczej Matka Boża Częstochowska jest patronką nie tylko parafii, w której miały miejsce uroczystości odpustowe, ale również miasta i archidiecezji. Parafialny odpust to zatem podsumowanie czasu modlitw za siebie oraz całą wspólnotę.

– Przygotowywaliśmy się przez osiem dni Nowenną do Matki Bożej. Codziennie o 20:15 był Różaniec, później Procesja Światła i Apel Jasnogórski. W międzyczasie była pielgrzymka (wtorek, 24 sierpnia). Przezywamy ten odpust, aby radość łask, które spływają, stała się udziałem parafian – powiedział ks. Zbigniew Jeż, proboszcz parafii.

Będąc w stanie łaski uświęcającej i uczestnicząc we Mszy św. oraz przyjmując komunię św., parafianie mieli tego dnia możliwość zyskania odpustu zupełnego, który mogli ofiarować za siebie lub osobę zmarłą. W uroczystej Mszy św. wzięli udział m.in. przedstawicie Rycerzy Kolumba.

BNO

 

>>Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

 

Skip to content