Odpust w parafii św. Jadwigi Królowej w Radomsku

W środę 8 czerwca w kościele św. Jadwigi Królowej w Radomsku przeżywano odpust parafialny. Tego dnia młodzi parafianie przystąpili też do sakramentu bierzmowania.

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który powiedział, że wspomnienie św. Jadwigi Królowej jest nieustannie kojarzone z tym miejscem.

– W dawnych latach zdecydowano o tym, aby zamianować św. Jadwigę na królową Polski. Stąd ten stosunkowo nowy, niedawno konsekrowany kościół, dedykowany właśnie jej postaci. Bardzo się cieszę, że przy tej okazji mogę udzielić sakramentu bierzmowania. Chcę dziś dużo mówić do młodzieży o dojrzałości, bo św. Jadwiga musiała podejmować bardzo dojrzałe decyzje w bardzo młodym wieku. Miała zaledwie 10 lat gdy została królową Polski, a zaledwie 12, gdy wyszła za mąż za króla Jagiełłę. Zrobiła bardzo wiele, mimo jej krótkiego życia. Umarła, mając zaledwie 25 lat – mówił bp Andrzej Przybylski.

W homilii bp Andrzej Przybylski mówił o tym, że św. Jadwiga była odpowiedzialna za naród jeszcze jako dziecko. Duchowny wskazał, że współcześnie wiele dorosłych osób nie chce brać odpowiedzialności nawet za swoje życie.

[…] Wasi rodzice mówią, że „nasze dzieci przystępują do bierzmowania”. W waszym wieku św. Jadwiga była Królową i żoną. Czy to czasy były inne? Znam 30-letnich chłopaków, którzy nie umieją sobie zrobić kanapki. Mamusia im do pracy robi. Nie umieją sobie uprasować koszuli, czy spodni w kant. Nie potrafią zmienić koła w samochodzie, a mają 30 lat i udają bohaterów, bo oglądają Spidermana […] – głosił duchowny.

Parafia św. Jadwigi w Radomsku, w której miały miejsce środowe uroczystości, została utworzona w 1988 roku. Budowę kościoła rozpoczęto w 1997 roku. Jego konsekracja miała miejsce 15 maja ubiegłego roku.

– Parafia św. Jadwigi Królowej w Radomsku nie jest starą parafią. Została powołana do życia przez ś.p. abp. Stanisława Nowaka pod koniec lat 80. XX wieku. Od 1990 roku działalność duszpasterską prowadził mój poprzednik, budowniczy tego pięknego kompleksu ks. kan. Robert Kubiak. Teraz my staramy się kontynuować jego dzieło – powiedział ks. Radosław Rychlik, proboszcz parafii.

Po akcie bierzmowania miała miejsce Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz procesja eucharystyczna na kościelnym placu.

BNO

 

>>Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

 

Galeria: Radio Fiat

Skip to content