W czwartek, 25 sierpnia w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze odbyła się konferencja prasowa Konferencji Episkopatu Polski. Obecni na niej byli abp Stanisław Gądecki, abp Adrain Galbas SAC, ks. Wojciech Sadłoń, ks. Mirosław Tykfer oraz prof. Aleksander Bańka. Tematem przewodnim spotkania była prezentacja syntezy Synodu o synodalności w kraju.

Zakończony etap diecezjalny Synodu doprowadził do powstania dokumentu w postaci syntezy. Ta jest swego rodzaju podsumowaniem działań na tym etapie. Abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę na to, że Synod to proces, który wciąż ewoluuje:

-Jest to proces, w którym sam Synod dokonuje pewnej ewolucji. Przez prawie 2000 tysiące lat synodalność oznaczała zebranie biskupów. Gdy mówimy o synodalności w Kościele Zachodnim to najpierw jest to określenie używane do nazywania zgromadzeń kościelnych, zwoływanych na różnych poziomach, aby porozumieć się w rożnych kwestiach, które stopniowo się rodzą.

Abp Adrian Galbas SAC – koordynator etapu krajowego Synodu o synodalności podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w etap diecezjalny:

-Chciałbym bardzo podkreślić, że te miesiące były nie tylko procesem socjologicznym, ale były procesem naprawdę głębokiego rozeznania. Było to widać po spotkaniach, które rozpoczynały i kończyły się modlitwą, a w trakcie ich trwania nie było słownego przepychania się. Chciałbym za to bardzo podziękować wszystkim, którzy się zaangażowali i mam nadzieję, że dalej będziemy w tej drodze trwali, ucząc się takiego Kościoła.

Zakończony już etap diecezjany miał na celu m.in. umożliwienie spotkania wiernych oraz zachęty do wyrażenia ich opinii na temat Kościoła. Ks. Wojciech Sładoń – dyrektor Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego podkreślił, że powstała synteza nie jest materiałem statystycznym:

To nie jest materiał statystyczny. To jest materiał, który ma wyrażać nastawienie subiektywne, emocjonalne. Tu nie chodziło o obiektywizowanie tylko oddanie pewnego ducha, podejścia do Kościoła. W związku z tym bardzo ważne jest to, że trzeba było otworzyć pewnego rodzaju spotkania i to się udało. Te spotkania stały się impulsem do szukania siebie i zmiany nastawienia.

„Krytyka to zauważenie przeszkód, które chcemy pokonać” – powiedział ks. Mirosław Tykfer – koordynator Synodu o synodalności w archidiecezji poznańskiej. Przywołując przykład, który zdarzył się w jego parafii potwierdził postawioną wcześniej tezę:

-Rozmawiając z jedną panią powiedziedziała mi: “Proszę księdza ja nie chce, żebyście coś zmieniali dla mnie. Ja nie miała bym poczucia, że to jest Kościół Jezusa, jeżeli zmienilibyście coś specjalnie dla mnie.” To jest doświadczenie lokalnej wspólnoty. Wiele ludzi ma świadomość tego,że jesteśmy w drodze, że idziemy do nieba, że chcemy tam trafić.

W dokumencie, któremu poświęcona była konferencja wybrzmiewają zróżnicowane głosy. Aleksander Bańka – profesor Uniwersytetu Śląskiego nie ma jednak wątpliwości, że jest potencjał do nawracania się i zmiany Kościoła:

-Z tych głosów, które już mamy i z tego co się wydarzyło można stwierdzić, że jest w nas wielki potencjał abyśmy się nawracali. Otwierając i studiując ten dokument patrzę na niego z dużą nadzieją. Cieszę się, że pewne intuicje papieża przełożyły się na konkret.

Szczegółowe informacje na temat trwającego Synodu można znaleźć na stronie: synod.org.pl. Cały dokument Syntezy Krajowej do odczytu tutaj.

Skip to content