Ogólnopolskie Spotkanie Środowiska Policyjnego na Jasnej Górze

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę września, która tym roku wypadła 26 września, przed wspomnieniem świętego Michała Archanioła, patrona Policji, na Jasnej Górze odbywało się Ogólnopolskie Spotkanie Środowiska Policyjnego. Na uroczystości składała się m.in. uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Józef Guzdek, złożenie kwiatów pod tablicą “Gloria Victis”, upamiętniającą policjantów pomordowanych na Wschodzie wiosną 1940 roku oraz przemarsz pocztów sztandarowych.

Zdaniem delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Policji abp Józefa Guzdka, rola policji – zwłaszcza w ostatnich czasach – nie jest oceniana właściwie w funkcjonowaniu państwa, mimo że funkcjonariusze policji stoją na pierwszej linii w walce z przestępczością, ze złem: – Ja bardzo szanuję policję, ponieważ w Polsce, w nocy, czuję się bezpiecznie, w odróżnieniu od innych krajów Europejskich. W Polsce czuję się bezpieczny także o swoje granice. W każdej grupie znajdują się oczywiście czarne owce, ale proporcje. Proporce są ważne. O ilu bohaterach mówią media, a o ilu zwyczajnych przestępcach w mundurach. Pamiętajmy, że polski policjant to skarb i powinniśmy doceniać ich szalenie trudną pracę.

Jak mówi Przewodnicząca Zarządu Komendy Głównej Policji Związku Zawodowego Pracowników Policji Beata Gierecińska wraz z jedną z organizatorek pielgrzymki, spotkanie na Jasnej Górze to wyjątkowy czas, który chętnie współdzielą policjanci z całej Polski: – Pielgrzymka jest organizowana już po raz dwudziesty. Wszyscy w niej chętnie uczestniczymy, ponieważ zawierzenie swoich trosk Matce Bożej jest dla nas istotne. Przykrość sprawiają nam jedynie ograniczenia pandemiczne, ponieważ we wcześniejszych latach przyjeżdżało nas tysiące. Obecnie musieliśmy się ograniczyć jedynie do stu dwudziestu policjantów. 

Swoimi wrażeniami dzieli się również jeden z uczestników pielgrzymki, który bierze w niej udział od prawie dwudziestu lat: – Pielgrzymujemy wspólnie z rodziną już prawie dwadzieścia lat! Pielgrzymuję z żoną, z wnuczką, jesteśmy po prostu policyjną rodziną. I muszę powiedzieć, że z roku na rok jest coraz więcej chęci by się tutaj udać, przed oblicze Matki Bożej Jasnogórskiej.

Pielgrzymka zgromadziła wielu wiernych. Polscy policjanci złożyli również kwiaty przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, ofiarując jej swoje intencje, myśli, troski oraz nadzieje.

Skip to content