W niedzielę 3 października w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Wręczycy Wielkiej został otwarty ogród ekologiczny, który jest dziełem wspólnej pracy proboszcza, wiernych oraz częstochowskiej Caritas. Przykościelny ogród ma na celu promowanie przesłania zawartego w encyklice papieża Franciszka „Laudato Si”.
Zdaniem proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Wręczycy Wielkiej ks. Roberta Grohsa, wspólna inicjatywa zaowocowała wspaniałymi efektami, którymi cieszyć się będą mogli wszyscy mieszkańcy Wręczycy. Ogród ma być miejscem zadumy oraz wyciszenia z dala od miejskiego zgiełku.
Uroczystość otwarcia zgromadziła wiele osób – od rodzin z małymi dziećmi po seniorów. Wśród atrakcji – poza możliwością zwiedzenia samego ogrodu – znalazły się m.in. poczęstunek, występy teatralne w wykonaniu dzieci czy wielki, dmuchany zamek dla najmłodszych. Szczególny nacisk w trakcie zabawy położono na ochronę Ziemi, która dostarcza człowiekowi wszystko, co niezbędne do życia. O zaletach ogrodu ekologicznego mówią współautorka i współrealizatorka projektu Anita Toborek oraz koordynator projektu Michał Przygoda: – Ogród ekologiczny jest odpowiedzią na Caritas diecezji częstochowskiej, która zorganizowała konkurs na pomysł popularyzacji encykliki papieża Francisza “Laudato Si”. Wtedy pomyśleliśmy, że wystartujemy w konkursie by pozyskać środki na budowę ogrodu. Jednak zanim przystąpiliśmy do tego projektu, zdecydowaliśmy się przestudiować encyklikę i cóż, można powiedzieć, że zakochaliśmy się w jej przesłaniu.
Ogród ekologiczny zaprojektowany został tak, że nie tylko uświadamia czym jest ekologia, ale też katechizuje. Każda posadzona roślina posiada dedykowaną tabliczkę, na której znajdują się przyrodniczy opis oraz cytat z encykliki „Laudato Si” papieża Franciszka. Otwarciu ogrodu towarzyszył wykład ks. Roberta Grohsa.
Ogród ekologiczny w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Wręczycy Wielkiej jest świetnym miejscem do wyciszenia się. To także możliwość bardziej osobistego obcowania z Panem Bogiem, w myśl nauk św. Franciszka z Asyżu, dla którego majestat potęgi Boga przejawiało wszelkie stworzenie – zwłaszcza to żywe.