Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy – wystawa Marcina Szpądrowskiego

Jak wyglądały ostatnie lata życia o. Jerzego Tomzińskiego? Tego dowiemy się z wystawy częstochowskiego fotografa Marcina Szpądrowskiego. Wernisaż odbędzie się 24 listopada o godz. 16.00 w Sali Rycerskiej Jasnej Góry.

Będzie to 40 tablic ze zdjęciami, które miały być prezentem na 103. urodziny paulina. Niestety o. Jerzy Tomziński nie doczekał tego czasu. Zmarł niecałe dwa tygodnie przed 24 listopada. – Wystawa jest więc pewnego rodzaju hołdem oddanym niezwykłemu człowiekowi – mówi Marcin Szpądrowski, prezes fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu:

– O ojcu Jerzym Tomzińskim słyszałem od dawna, ale po raz pierwszy spotkałem go 8 lat temu. Tak naprawdę, blisko mogłem mu towarzyszyć od 3 lat – w jego życiu zakonnym, spotkaniach czy podróżach. O. Jerzy Tomziński od zawsze był dla mnie wielką postacią. Nie przypuszczałem, że stanę się dla niego osobą bliską.

Jak dodaje Marcin Szpądrowski – przed swoją śmiercią, o. Jerzy Tomziński, zdążył obejrzeć wystawę w formie wydruku:

– Oglądał każde ze zdjęć. Słuchał mojego opowiadania. Nie było ani jednej wątpliwości z jego strony, że coś mu się nie spodobało. Na koniec pobłogosławił temu projektowi.

Unikatowe fotografie przedstawiające ostatnie osiem lat życia śp. o. Jerzego Tomzińskiego – trzykrotnego przeora Sanktuarium na Jasnej Górze i dwukrotnego Generała Zakonu Ojców Paulinów – będzie można zobaczyć już 24 listopada o godz. 16.00 w Sali Rycerskiej Jasnej Góry.

Cała rozmowa z Marcinem Szpądrowskim dostępna jest tutaj.

ABK

Skip to content