On odpuszcza wszystkie Twoje winy – 24 godziny dla Pana w DA Emaus

Kościół św. Ireneusza BM przy Duszpasterstwie Akademickim, 12.03.2021/fot. Radio Fiat

Tego roku w Kościele na całym świecie 12 i 13 marca trwa inicjatywa duszpasterska papieża Franciszka „24 godziny dla Pana”. Także w polskich archidiecezjach dni te poświęcone są 24. godzinnej Adoracji Najświętszego Sakramentu, w trakcie której wierni mają możliwość spowiedzi i pokuty.

W Częstochowie wyznaczonym do tego miejscem jest kościół św. Ireneusza Biskupa Męczennika zlokalizowany przy duszpasterstwie akademickim. Tradycyjnie inicjatywę rozpoczęła uroczysta Msza św. Przewodniczył jej bp Andrzej Przybylski.

– Chcemy tą inicjatywą włączyć się pomysł Ojca św. Franciszka, by cały Kościół przyklęknął przed Panem Bogiem i przypomniał sobie o swojej grzeszności. Wszystko po to, by oddać Jezusowi grzechy i zacząć nowe życie. Inicjatywa ta oprócz bardzo indywidualnego wymiaru, ma też wymiar kościelny, bo wszyscy jesteśmy jego częścią – mówił biskup.

W homilii poświęconej m.in. prorokom bp Przybylski mówi, że mimo ich przemijalności, to co głoszą, jest nieustannie aktualne. Przytoczył także słowa proroka Ozeasza do Izraela.

– Prorok niesie słowa zawsze nie od siebie, bo jest za mały nawet do tego, by te słowa wypełniać. On nie głosi siebie. Dzisiaj tak jak prorok Ozeasz staję przed wami i w imieniu Pana proszę was: „wróćcie, wróćcie, wróćcie do Boga”. Czasem pytamy Boga przy różnych zawiłościach naszego życia o to, gdzie jest? Czemu na to pozwala? Wtedy jedyną odpowiedzią jest, gdzie my jesteśmy? Gdzie jest człowiek? Bóg zawsze jest i my wiemy gdzie i jaki On jest – głosił bp Przybylski

Po Mszy św. rozpoczęła się liturgia pokutna, będąca wprowadzeniem do indywidualnej Spowiedzi św. Co roku inicjatywa „24 godziny dla Pana” występuje pod wcześniej ustalonym hasłem.

– W tym roku towarzyszą nam słowa z psalmu, które mówią: „On odpuszcza wszystkie Twoje winy”. Słowa te pokazują nam ogrom Bożego miłosierdzia i przebaczenia rzeczywiście wszystkich grzechów – zaznaczył ks. Adam Polak, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Tegoroczne „24 godziny dla Pana” są już siódmą odsłoną papieskiej inicjatywy, która co roku odbywa się przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu. W Częstochowie akcja zakończy się w osobę, Eucharystią o godz. 19.00.

BNO

Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego dostępna >>TUTAJ<<

Skip to content