Otworzyła serca, zjednoczyła parafian – Matka Boża w Dmeninie

Fot. Radio Fiat/BNO

Jej celem jest pogłębienie wiary i wzmacnianie parafialnych wspólnot. Tym razem Matkę Bożą w Ikonie Jasnogórskiej miała zaszczyt gościć parafia św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dmeninie. Uroczystość zgromadziła wielu wiernych, którzy licznie przybyli, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

W procesji wzięli udział duchowni oraz mieszkańcy parafii, a także poczty sztandarowe, strażacy oraz dzieci pierwszokomunijne. Proboszcz parafii, ks. Grzegorz Piec zauważył, że serca wiernych każdego roku tęsknią za Matką Bożą.

– Przejawia się to choćby w tym, że troszczą się o wszystkie kapliczki i przydrożne krzyże. Gdy przychodzi maj, to zawsze wszystko jest pięknie udekorowane, odnowione, doposażone, jeśli trzeba. Przy tych kapliczkach gromadzimy się prawie przez cały maj, codziennie o godzinie 19:30. Modlimy się wtedy Litanią Loretańską do Matki Bożej. Modlimy się także o urodzaje, ponieważ większość tutejszych terenów to tereny rolnicze. Ludzie żyją z uprawy ziemi i dlatego to Nabożeństwo jest dla nas szczególne – powiedział duchowny.

We wszystkich parafiach archidiecezji częstochowskiej czas nawiedzenia Maryi poprzedzały miesiące przygotowań, podczas których podejmowano setki inicjatyw. Nie dziwi zatem fakt, że już od pierwszych chwil pobytu Matki Kościoła wśród zgromadzonych, dało się zauważyć Jej działanie.

– Maryja niesie Boga, a to On nas gromadzi, zespala i sprawia, że jesteśmy w tej Wspólnocie. Dzisiaj warto podkreślić, że to jest działanie Bożej Łaski, iż było nas tutaj tak dużo. To działanie Maryi, która jest obecna między nami od lat – mówił parafianin Jan Morawiec z Liturgicznej Służby Ołtarza oraz lektor w parafii.

Po uroczystym powitaniu Najświętszej Maryi Panny została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. W homilii duchowny zwrócił uwagę, że nawiedzenie Matki Jezusa jest okazją do zmian w życiu każdego z nas.

– […] Ona chce coś w Tobie poruszyć. Chce poruszyć to, co jest Twoją niewiarą, obojętnością religijną i zgodą na kompromisy z grzechem. Pozwól Maryi podczas tej doby nawiedzenia, aby coś się poruszyło. Zapytaj Ją, w jakim celu tu przyszła? Co chce zmienić? Co chce poprawić? […] – głosił bp Andrzej Przybylski.

Po Mszy św. oraz w czasie Adoracji wierni mogli wpisać się do Parafialnej Księgi Oddania Matce Bożej, która została założona i przekazana na Jasną Górę w 1963 roku. Kolejną stacją na peregrynacyjnym szlaku będzie parafia Miłosierdzia Bożego w Dziepółci.

BNO

 

>>Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

 

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Matka Boża w Ikonie Jasnogórskiej w parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dmeninie

Skip to content