Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego zbliża się wielkimi krokami. Przypomnijmy, to niezwykłe wydarzenie w historii polskiego Kościoła rozpocznie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w najbliższą niedzielę 12 września od godz. 12:00.

Z tej niezwykłej okazji w całej Polsce organizowane są liczne inicjatywy, nawiązujące do tego wydarzenia. Nie inaczej sytuacja wygląda na Jasnej Górze. Tu o beatyfikacji mówiono od dawna. Jednymi z najdłużej trwających inicjatyw były spotkania z cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze” oraz „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego”, organizowane przez Jasnogórski Instytut Maryjny. Teraz Jasna Góra zaprasza do wspólnej modlitwy w przeddzień beatyfikacji.

– Podczas tej uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej będzie mogło uczestniczyć zaledwie 8 tys. osób. Liczymy na to, że chętnych jest więcej, dlatego wszystkich, którzy nie mogli pojechać do Warszawy, a chcieliby śledzić uroczystości z beatyfikacji, zapraszamy na Jasną Górę do przeżywania tego wydarzenia 11 i 12 września w łączności z tym, co będzie się działo w stolicy. Wieczorem poprzedniego dnia zapraszamy na Apel Jasnogórski, który poprowadzi bp Andrzej Przybylski. Potem będzie nocne czuwanie, animowane przez młodzież liceum katolickiego w Częstochowie. Będzie ono zaplanowane do wczesnych godzin porannych. Od godz. 9:00 rozpocznie się blok modlitewno-muzyczny, na który zaprosiliśmy m.in. Dariusza Malejonka. Pomoże nam w tym także portal chrześcijańsko-społecznościowy Stacja7.pl. O godz. 11:00 na Jasnogórskim Szczycie będzie sprawowana Msza św., a o 11:45 dzięki Telewizji Polskiej Połączymy się z Warszawą i rozpoczniemy transmisję uroczystości beatyfikacyjnych. Po nich w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie pierwsza dziękczynna Msza św. za beatyfikację – zapraszał przeor klasztoru o. Samuel Pacholski.

Jak podkreśla przeor Jasnej Góry, istotą uczestnictwa w beatyfikacji jest wspólnotowe przeżywanie tego szczególnego wydarzenia.

– Na placu pojawią się trzy telebimy. Plac jest pojemny i może się na nim zmieścić nawet 100 tys. osób. Będzie też dobrze nagłośniony. Co prawda Telewizja Polska będzie transmitować beatyfikację w Programie 1, ale chodzi o to, by przeżyć to wydarzenie w sposób wspólnotowy, gdyż wszyscy tego potrzebujemy. Chcemy poczuć, że jesteśmy wspólnotą, oraz że wiele zawdzięczamy nowo beatyfikowanemu kardynałowi – dodał o. Samuel Pacholski.

Nadchodząca beatyfikacja dała wiele owoców będących pamiątką o kard. Wyszyńskim oraz jego działaniach dla Kościoła i ludzi. Jedną z nich jest film dokumentalny stworzony przez ks. Krzysztofa Gryza, studenta dziennikarstwa w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Pomysł z filmem zrodził się w czasie praktyk w Tygodniku Katolickim Niedziela. Miałem możliwość zrobienia czegoś autorskiego, od siebie. Z racji tego, że zbliżała się beatyfikacja, stwierdziłem, że spróbuję nagrać film o Prymasie. Poprosiłem mojego wykładowcę z uczelni, reżysera, Piotra Zarębskiego, który opiekuje się nami przy takich projektach, aby pomógł mi przy montażu oraz w kwestiach technicznych. Razem z operatorem Grzegorzem Gadaczem pojechaliśmy na cztery wywiady z postaciami, które dobrze znały Prymasa. Był to były generał zakonu o. Józef Stanisław Płatek, Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasowskiego, ks. Józef Kania, emerytowany proboszcz z Błeszna i Zdzisław Sowiński, reżyser i fotograf – mówił ks. Krzysztof Gryz.

Materiał ukazuje obraz Prymasa na Jasnej Górze oraz to, w jaki sposób duszpasterzował on z tego miejsca całemu Narodowi Polskiemu.

– W kronikach jest napisane, że w czasie swojego posługiwania Prymas spędził na Jasnej Górze kilkaset dni. W opisie filmu zostało wspomniane, że była to jego tak jakby trzecia Katedra, z której duszpasterzował całej Polsce. Chciałem pokazać Jego postać z bliska oczami ludzi, którzy go tu widzieli i znali. Udało się wydobyć bardzo ciekawe momenty, a także oddać emocje tych ludzi. Materiał ma 27 minut. Jego premiera odbędzie się w niedzielę beatyfikacji o godz. 14:00, czyli po najważniejszych uroczystościach, na kanale YouTube Katolickiego Tygodnika Niedziela – dodał ks. Krzysztof Gryz, pomysłodawca i autor filmu.

Msza św. związana z uroczystością beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego będzie transmitowana na antenie Radia Fiat.

BNO

Skip to content