Pielgrzymka Nowogródzian gromadzi co roku na Jasnej Górze ludzi wciąż pamiętających o 11 bohaterskich siostrach nazaretankach, które w czasie II wojny światowej oddały życie za mieszkańców Nowogródka.

W niedzielę, 9 września w jasnogórskim sanktuarium Królowej Polski modliła się druga grupa potomków rodzin ocalonych przez bohaterskie zakonnice, rodziny, znajomi i wychowankowie sióstr nazaretanek, oraz ci, których korzenie rodzinne wywodzą się z Nowogródka. Pierwsza grupa przybyła jak co roku w lipcu, jednak ze względu na główne uroczystości upamiętniające męczeńską śmierć nazaretanek trwające w tamtym czasie właśnie w Nowogródku, część rodzin przybyła dzisiaj.

Siostry zginęły 1 sierpnia 1943 roku rozstrzelane przez hitlerowców. Dzięki ofierze życia nazaretanek przeżył także ks. Aleksander Zienkiewicz. Pielgrzymowanie na Jasną Górę rozpoczęto w 1973 roku, czyli 45 lata temu. Zamordowane siostry w marcu 2000 roku beatyfikował papież Jan Paweł II. Były to: s. Stella Mardosewicz, s. Imelda Żak, s. Kanizja Mackiewicz, s. Rajmunda Kukołowicz, s. Daniela Jóżwik, s. Kanuta Chrobot, s. Sergia Rapiej, s. Gwidona Cierpka, s. Felicyta Borowik, s. Heliodora Matuszewska i s. Boromea Narmontowicz. W 2003 roku rozpoczął się także proces beatyfikacyjny s. Małgorzaty Banaś, nazaretanki, która jako jedyna ocalała, ponieważ w dniu aresztowania, posłuszna poleceniu przełożonej, czuwała przy chorych w szpitalu i gestapo nie uwięziło jej.

„Zazwyczaj jest to pielgrzymka w okolicach 1 sierpnia, kiedy to nasze siostry nazaretanki oddały swoje życie w Nowogródku. Są z nami wychowankowie szkoły, którzy byli uczeni przez nasze zamordowane siostry w szkole. Tradycją od lat 70, wtedy kiedy jeszcze żył ostatni ksiądz kapelan Aleksander Zienkiewicz, dzisiaj już Sługa Boży, stało się tradycją, że przyjeżdżają co roku, aby dziękować Matce Bożej i wspólnie się spotkać. W tym roku, ponieważ to była uroczystość w Nowogródku 75-lecia rozstrzelania sióstr, dlatego nie udało się być przed 1 sierpnia, ale udało się przybyć teraz – podkreśla s. Józefa, nazaretanka – Cieszymy się, ponieważ jest z nami jedna z sióstr nowogrodzianek, która ukończyła 1 lipca 100 lat! Ona mieszka w Sopocie i to jest cudowne, że pomimo upadku i problemów w biodrze udało się jej przybyć, jest pełna entuzjazmu i radości. Wychowankowie naszej szkoły mają lat 90 i jest niesamowita ich relacja miedzy sobą, wzajemne wspieranie i zrobią wszystko, żeby tu przybyć do Matce Bożej i dziękować siostrom”.

„Pielgrzymka tutaj na Jasną Górę po raz pierwszy przywiózł Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz, żeby modlić się o beatyfikację sióstr nazaretanek, męczenniczek z Nowogródka – przypomniał ks. prał. Jan Adamarczuk, proboszcz par. Najświętszej Marii Panny Matki Miłosierdzia we Wrocławiu, od kilkunastu lat związany z Pielgrzymką Nowogrodzian – Moja mamusia pochodziła z Nowogródka, dlatego to jest dla mnie ważne, aby każdego roku być z nowogródzianami, razem z nimi modlić się, a teraz modlić się o beatyfikację ks. Aleksandra Zienkiewicza”.

„Jana Góra jest dla nas ważna, bo tutaj każdego roku prosiliśmy o beatyfikację sióstr, i to miejsce szczególnie upodobał sobie ks. Aleksander Zienkiewicz. Dlaczego upodobał, to wiemy, bo Jasna Góra jest stolicą duchową polskiego narodu. I dla kresowiaków jest to też szczególne miejsce” – zaznaczył kapłan.

Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Jan Adamarczuk.

źródło: tekst, foto BPJG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content