W niedzielę, 8 grudnia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się Akatyst ku czci Bogurodzicy.
Ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie wytłumaczył czym jest Akatyst oraz jaka jest jego rola:
– Akatyst to jest hymn ku czci Matki Bożej i wszystkich świętych. Ten hymn przypomina nam po raz kolejny o roli Maryi w historii zbawienia, przypomina nam bardzo ważne prawdy wiary a mianowicie to, że Pan Jezus był prawdziwym człowiekiem i prawdziwym Bogiem a równocześnie przypomina nam o dziewictwie Maryi.
Akatyst ku czci Bogurodzicy jest formą liturgii, której przewodniczył ks. Kamil Zadrożny, prefekt WMSD w Częstochowie:
– Dzisiejsza uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest dla całego Kościoła jest okazją do tego, aby uwielbiać Boga we wszystkim czego dokonał poprzez Najświętszą Maryję Pannę, która jest Matką Chrystusa i Kościoła. Zwyczajem jest to, że nasze Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie organizuję modlitwę Maryjną, wieczorną, śpiewając akatyst ku czci Bożej Rodzicielki.
Hymn ku czci Bogurodzicy wykonali seminarzyści Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, a przygotował ich do tego ks. Marek Cisowski, wykładowca WMSD w Częstochowie:
– Od wielu lat śpiewamy tę piękną wschodnią modlitwę ku czci Najświętszej Maryi Panny. Z wielki namysłem i pobożnością chcemy to uczynić, ponieważ jest to wielka modlitwa która nas do Boga prowadzi przez Maryję. W tym roku jesteśmy dokładnie po zniszczeniu katedry Notre Dame, kiedy oddają ten kościół znów do użytku właśnie w to święto. Specjalnie wybraliśmy na początek tego samego kompozytora, co francuzi, profesora Góreckiego.
Słowo “akatyst” oznacza nabożeństwo składające się z pieśni pochwalnych, modlitw ku czci Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych odmawianych na stojąco.