Źródło: Youtube/ Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów

Sesja i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej, które odbyły się na Jasnej Górze w sobotę 5 grudnia, z powodu pandemii koronawirusa przebiegały w innej formie niż zwykle. Brała w nich udział jedynie skromna reprezentacja przedstawicieli PUM. W modlitwach można było uczestniczyć za to w formie online.

Jasnogórskie spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, który mówił, w jaki sposób ludzie mogą wspierać dzieła misyjne:

Bardzo ważne jest, aby każdy ochrzczony uświadamiał sobie, że jest misjonarzem. Będzie z tego płynęło spontaniczne pragnienie, żeby dzieło misyjne wspierać. Tych form wsparcia jest dużo. Może to być modlitwa, umartwienie, cierpienia ofiarowane za misje, wsparcie materialne i upowszechnianie wiadomości o misjach. To nie kosztuje dużo wysiłku, a przynosi piękne owoce.

Organizatorem spotkania był Krajowy Sekretariat Papieskiej Unii Misyjnej. Jego zadaniem jest ożywienie ducha misyjnego, a sam wymiar duchowy jest bardzo ważny, mówi ks. Maciej Będziński, sekretarz Papieskich Dzieł Misyjnych:

Ewangelizacja to jest przede wszystkim dzieło Ducha Świętego, a on nie ma zaplecza materialnego, ma tylko zaplecze duchowe. Jesteśmy u Matki Bożej, żeby zawierzać jej naszą pracę w animacji, współpracy misyjnej oraz dziękować Matce za cały rok opieki nad misjonarzami. To ma ogromny wymiar duchowy, bo dla nas Jasna Góra jest sercem kościoła.

Spotkanie na Jasnej Górze dotyczyło w głównej mierze ewangelizacji świata. W wielu krajach afrykańskich ewangelizacja odbywa się przede wszystkim przez naukę w szkołach, mówi ks. Maciej Będziński:

Byliśmy w szkołach prowadzonych przez parafie, gdzie katolików w jednej klasie było niewiele. Rodzice muzułmańscy godzą się na to dyrektorem jest ksiądz i że wykładowcy są katolikami w tej szkole. Dla uzyskania dobrego wykształcenia swoich dzieci posyłają je do szkół katolickich

Unia Misyjna powstała we Włoszech w 1916 roku. W Polsce zatwierdziła ją w 1924 roku Konferencja Episkopatu Polski. Jej celem jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, oraz kształtowanie świadomości misyjnej katolików.

WB/IAR

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content