Papieskie Dzieła Misyjne – zbiórka na na fundusz solidarnościowy z krajami misyjnymi

Papież Franciszek fot.za BP KEP

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Papieskie Dzieła Misyjne uruchomiły zbiórkę na fundusz solidarnościowy z krajami misyjnymi dotkniętym COVID-19. Zebrane środki dotrą do potrzebujących na całym świecie. Franciszek przeznaczył na ten cel 750 tysięcy dolarów. Ks. Maciej Będziński z Papieskich Dzieł Misyjnych powiedział Polskiemu Radiu, że najbardziej cierpią mieszkańcy najbiedniejszych regionów Azji, Afryki, Ameryki, Oceanii.

– Misjonarze piszą, że w tych najbiedniejszych rejonach pozostaje tylko modlitwa, bo nikt do nich nie dotrze z pomocą humanitarną, lekarską – mówił kapłan. Dlatego pomoc duchowa i finansowe wsparcie umożliwi papieżowi Franciszkowi ufundowaniu pomocy w dotarciu z pomocą.

– Większość z kilkudziesięciu tysięcy szpitali, przytułków, ośrodków pomocy prowadzonych przez Kościół są na terenach misyjnych, one muszą być zabezpieczone – dodał kapłan.

Ks. Maciej Będziński zwraca uwagę na dramatyczną sytuację w Ameryce Południowej, gdzie są dziesiątki tysięcy zakażonych.

– Władze nie radzą sobie z problemem, misjonarze w taki sposób, jak mogą, pomagają i ze swoich środków, albo ze środków otrzymanych od diecezji, czy swoich zakonów szyją maski, albo dają pożywienie ludziom, którzy nie mogą iść do pracy – dodał kapłan.

Jak dowiedział się od zaprzyjaźnionego misjonarza z Kamerunu, gdzie w odległości kilkudziesięciu kilometrów wykryto ogniska koronawirusa, jedynym ratunkiem dla ludzi jest pozostanie w buszu. Akcję można wesprzeć poprzez stronę internetową KatolikWspiera.pl. Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce chcą zebrać na pomoc misjom 100 tysięcy złotych. Całość zebranych środków zostanie przeznaczona papieżowi.

Pomoc jest potrzebna dla 1100 placówek misyjnych na zakup środków ochrony (maseczki, płyny do dezynfekcji, leki), ale także zapewnienie pożywienia mieszkańcom. Wielu z nich straciło pracę, albo pracuje na dniówki, czyli to, co zarobią danego dnia, mają na pożywienie na kolejny dzień. Izolacja uniemożliwia im podjęcie pracy i nie mają co jeść.

IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa/ #Jędrzejczyk/i jf/w kj

Skip to content