Papież do Polaków: być wolnym oznacza bycie człowiekiem sumienia

Papież Franciszek/żródło fot.: KEP

Gdy dziękujemy Panu historii za dar wolności, przychodzi na myśl to, czego św. Jan Paweł II uczył młodych: być wolnym, „to znaczy: umieć używać swej wolności w prawdzie” – powiedział papież Franciszek 11 listopada w pozdrowieniach do Polaków w czasie audiencji generalnej.

Publikujemy pełny tekst pozdrowień:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Dziś w Polsce przypada Narodowe Święto Niepodległości. Gdy dziękujemy Panu historii za dar wolności, przychodzi na myśl to, czego św. Jan Paweł II uczył młodych: być wolnym, „to znaczy: umieć używać swej wolności w prawdzie (…). Być prawdziwie wolnym to nie znaczy czynić wszystko, co mi się podoba, na co mam ochotę. Być wolnym to znaczy być człowiekiem prawego sumienia i czynić to, co jest prawdziwym dobrem, to być «człowiekiem dla drugich»” (List do młodych, 13). Niech Pan udzieli wszystkim Polakom błogosławieństwa pokoju i pomyślności!

Franciszek przypomniał, że 11 listopada obchodzone jest wspomnienie liturgiczne św. Marcina z Tours. Ten wielki pasterz starożytnego Kościoła charakteryzował się wielkim miłosierdziem dla najbiedniejszych i zmarginalizowanych. Niech jego przykład uczy nas bycia coraz odważniejszymi w wierze oraz hojnymi w miłości – powiedział Ojciec Święty. Franciszek życzył wszystkim, aby Duch Święty oświecał ich umysły oraz wspierał, szczególnie w trudnych chwilach.

W pozdrowieniach skierowanych po zakończeniu audiencji Papież odniósł się do opublikowanego 10 listopada Raportu dotyczącego bolesnego przypadku byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Zapewnił raz jeszcze o swojej bliskości wobec ofiar wszelkich nadużyć oraz o zaangażowaniu Kościoła w zwalczanie tej formy zła.

vaticannews/BP KEP

Skip to content