Parafialne Rady Duszpasterskie na Jasnej Górze

Fot. Radio Fiat

Parafialne Rady Duszpasterskie, rozpoczynające nową kadencję, zawierzyły swoją posługę na Jasnej Górze. Zawierzenie zgromadzeń z parafii archidiecezji częstochowskiej rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w sobotę 17 grudnia.

Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który przypomniał, że każda Rada Duszpasterska ma charakter doradczy.

– Rada jest zebraniem konkretnych tematów oraz problemów ważnych dla danej społeczności parafialnej, poczynając od samego miejsca danej parafii czy patrona, który tej wspólnocie przewodniczy. Najpierw należy odkryć własną oryginalność, a dopiero później wysuwać konkretne wnioski czy postulaty, które będą decydowały o rozwoju i odpowiedzialności za życie religijne i pracę duszpasterską w parafii. Podkreślamy tu przede wszystkim charakter duszpasterski, czyli Ewangelizacyjny – mówił abp Wacław Depo.

Msza św. odprawiono z udziałem bp. Andrzeja Przybylskiego. Duchowny wskazał, że członkowie rad duszpasterskich to w większości osoby świeckie, chcące wziąć większą odpowiedzialność za życie regionalnego Kościoła.

– Ci ludzie zostali powołani przez Boga i odpowiedzieli na to powołanie, aby wziąć większą odpowiedzialność za konkretne życie wspólnot parafialnych w naszej archidiecezji. Tu, na Jasnej Górze uczymy się, co to znaczy służyć Kościołowi i być w Kościele – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Po modlitwie w Kaplicy Matki Bożej przedstawiciele Rad Duszpasterskich udali się do Sali Papieskiej, gdzie uczestniczyli w spotkaniu formacyjnym. Prowadził je ks. Adam Polak, Sekretarz Wydziału Duszpasterskiego archidiecezji częstochowskiej.

– Dlaczego formacja? Ponieważ przed każdą akcją Chrześcijanin powinien najpierw poddać się jakiejś formacji, tak, jak Pan Jezus poddawał uczniów, zanim wysłał ich w świat. Nam wszystkim w Kościele potrzeba jest ciągła formacja, zarówno w kręgach duchownych, jak i świeckich – tłumaczył.

Spotkanie w Sali Papieskiej miało również charakter informacyjny. Wiele wspólnot boryka się z problemami wieku dziecięcego, co powoduje konieczność zasięgnięcia pomocy zewnątrz. Wiele parafialnych rad ma też postawione przed sobą pewne cele.

– Rada Duszpasterska w naszej parafii ma się zająć sferą ożywienia wiary. Mamy szczególne wyzwanie związane z koronacją obrazu Matki Bożej Skarżyckiej, w związku z tym przed nami duże wyzwanie, aby przyjąć i ukoronować Matkę Bożą w naszych sercach. Chcemy, by był to impuls dla naszych wierzących – wyjaśniła Ilona Bożek z parafii Przenajświętszej Trójcy w Zawierciu.

Kadencja Parafialnej Rady Duszpasterskiej trwa 5 lat. W parafiach archidiecezji częstochowskiej ostatnie tego typu wybory miały miejsce w listopadzie. Parafialna Rada Duszpasterska to organ doradczy, w której skład wchodzą trzy grupy osób: członkowie z urzędu, czyli duchowni, katecheci, kościelny oraz organista. Drugą grupę stanowią reprezentanci ruchów, czyli tzw. osoby z nominacji. Trzecia grupa to członkowie z wyboru, o których decydują parafianie.

BNO

>>Homilia abp. Wacława Depo<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Parafialne Rady Duszpasterskie na Jasnej Górze

Skip to content