Miesiąc poświęcony Maryi i modlitwie różańcowej – w październiku wypraszamy wszelkie łaski przede wszystkim na „paciorkach”, dziękując Matce Bożej za dar Jej opieki. W Kościele Katolickim miesiąc różańcowy ogłoszony został w 1885 roku przez papieża Leona XIII.

O znaczeniu modlitwy różańcowej mówi abp Wacław Depo:

– Wydawałoby się, że sprawa różańca świętego jest dziedzictwem. Dar beatyfikacji Pauliny Jaricot, która mówi w swoim przesłaniu, że „różaniec jest modlitwą dla wszystkich i dla wszystkich”, przypomina nam o tym, że każda z rozważanych tajemnic jest częścią naszego życia. To jest wielka siła.

Jak dodaje biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski – źródłem październikowej modlitwy różańcowej jest święto, które przeżywane jest w Kościele 7 października:

– To liturgiczne wspomnienie NMP Różańcowej. Tego dnia przypominamy sobie o Matce Bożej Różańcowej. Wierzymy, że różaniec propagowany przez wielu świętych jest darem od samej Matki Bożej.

Różaniec łączy i uzupełnia wszystkie rodzaje modlitwy: uwielbienie, pochwałę, błaganie, wstawiennictwo oraz dziękczynienie. Módlmy się więc na różańcu świętym, korzystając z jego wielkiej mocy do walki ze złem.

ABK

Skip to content