W tym roku Polskie Towarzystwo Mariologiczne obchodzi 25-lecie istnienia. Od ćwierćwiecza ma wpływ na tożsamość polskiej religijności maryjnej, przyczyniając się do jej budowania. Z okazji jubileuszu zorganizowane zostało trwające 2 dni sympozjum, poświęcone „Perspektywom mariologii”.
Sympozjum rozpoczęło się w czwartek, 19 września. Tego dnia m.in. wręczone zostały dyplomy członka honorowego PTM. W piątek, 20 września program rozpoczął się od Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Metropolita Częstochowski podkreślił, że dla wierzących Polaków maryjność to element tożsamości:
– Cieszę się, że mogę stanąć przed Matką Bożą w gronie księży profesorów i osób odpowiedzialnych za wykłady mariologiczne na uniwersytetach i seminariach polskich, bo tak jak powiedziałem na apelu jasnogórskim, że maryjność jest pewną cechą tożsamości katolicyzmu polskiego. To jest nasze dziedzictwo, które musimy pogłębić poprzez osobiste zaangażowanie, ale i przekazać dalej.
W homilii Metropolita Częstochowski przypomniał, że zmartwychwstanie Jezusa jest faktem, który decyduje o sensie religii chrześcijańskiej:
– Zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą nauczania i wiary. Ono nie jest tylko poświadczonym faktem przez Marię Magdalenę, Piotra czy Jana i innych apostołów, łącznie z Szawłem, który stał się apostołem zmartwychwstałego, ale jest też tajemnicą, która potwierdza i wyjaśnia wszystkie słowa i czyny Jezusa oraz uzasadnia i usensownia egzystencję chrześcijanina. W każdym razie słyszymy wyraźnie, że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna by była nasza wiara i nasze przepowiadanie, a my jako wierzący w nieprawdę, bylibyśmy fałszywymi świadkami Boga i bardziej od innych wszystkich ludzi godni politowania. Tymczasem Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy, a potem zmartwychwstaniemy wszyscy na Jego sprawiedliwy sąd nad światem. Ale pokładając w Nim nadzieję już dziś możemy zwyciężać świat.
Kaznodzieja podkreślił, że Matka Boża stała się pierwszym świadkiem zbawienia:
– Pierwszą odkupioną uczestniczącą w pełni zwycięstwa Chrystusa nad złem i śmiercią jest Maryja, którą święty Jan Paweł II ośmieli się nazwać światem odnowionym miłością. Pięknie to wyraził ksiądz Jan Twardowski w swoim wierszu ,,Wniebowzięcie” – kiedy do ciebie pukano, ciebie już nie było. Bo to nie śmierć cię zabrała, lecz miłość.
Ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski wyjaśnił, co jest istotą działalności Polskiego Towarzystwa Mariologicznego:
– Służyć mariologii i maryjności, czyli z jednej strony tej refleksji teologicznej o Matce Bożej i o jej znaczeniu w życiu Kościoła, z drugiej strony, w jakiś sposób także próba wpływania na pobożność maryjną, zarówno żeby ona cieszyła się aktualnością, wymową, wyczerpała i z tradycji i odkrywać także pewne propozycje na przyszłość, żeby pobożność maryjna była także aktualna, więc tego wszystkiego szukamy z odniesieniem także do duszpasterstwa.
Ks. prof. UPJPII w Krakowie dr hab. Piotr Łabuda zdradził, jaka będzie tematyka wygłoszonej przez niego prelekcji w pierwszej części piątkowego sympozjum:
– Mój temat to ,,Perspektywy Mariologii Biblii”, czyli jakie wyzwania stoją przed Pismem Świętym, przed Biblistami w celu upowszechniania, poznawania, zgłębiania tajemnicy Matki Bożej.
W drugiej części prelekcję wygłosił m.in. ks. dr Kamil Zadrożny, dyrektor Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie:
– Dzisiejsze Sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego zajmuje się perspektywami Mariologii. W moim referacie będę mówił o w perspektywach mariologii w świetle najnowszego nauczania papieskiego.
Obrady miały miejsce w siedzibie Towarzystwa przy ul. św. Barbary 41.