W wielu miejscach Polski praktykowanie nabożeństw pierwszych sobót miesiąca na stałe zagościło w kalendarzach. Jednym z takich miejsc jest oczywiście jasnogórskie sanktuarium. Na terenie archidiecezji częstochowskiej działa też grupa, która nabożeństwa pierwszosobotnie spędza pielgrzymkowo. W pierwszą sobotę lipca Pielgrzymi Niepokalanej zapraszają do udziału w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.

Mieszkając w Częstochowie trudno mówić o pielgrzymowaniu na Jasną Górę. A skoro do Częstochowy pielgrzymuje cała Polska, to równie dobrze z Częstochowy można pielgrzymować w inne rejony kraju. Z takiego założenia wychodzą Pielgrzymi Niepokalanej, której prezes Iwona Chałaszczyk wyjaśnia, jak doszło do zawiązania wspólnoty:

Naszym charyzmatem są modlitwy i nabożeństwa pierwszo-sobotnie. W związku z tym podjęliśmy pielgrzymowanie do różnych sanktuariów Matki Bożej w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Pierwsza, która rozpoczęła działalność wspólnoty to była pielgrzymka do Niepokalanowa. Byliśmy także w Licheniu, w sanktuarium fatimskim na Krzeptówkach w Zakopanem, w Gietrzwałdzie a teraz jedziemy do Sanktuarium Matyki Bożej Kodeńskiej.

W Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej znajduje się słynący cudami obraz, który ma bardzo bogatą historię. Książę Mikołaj Sapieha przebywając w 1630 roku na pielgrzymce w Stolicy Apostolskiej, wykradł ten wizerunek Matki Bożej z prywatnej kaplicy papieża Urbana VIII, by następnie sprowadzić obraz do rodzinnego Kodnia. Książę Sapieha za ten zuchwały czyn został przez papieża Urbana obłożony karą ekskomuniki, jednak po kilku latach papież zdjął klątwę z Sapiehy za jego zasługi w walce z protestancką reformacją. Mimo, że planowana na pierwszy weekend lipca pielgrzymka jest autokarowa, to przez spory dystans około 450 kilometrów będzie dość forsowna:

Pielgrzymka taka jak do Kodnia, albo jak mieliśmy do Gietrzwałdu, są to bardzo odległe od Częstochowy sanktuaria. Jedziemy autokarem, przez co ta podróż będzie trwała bardzo długo. Zatem będziemy wyjeżdżać już w piątek około godz. 22:00, a w Kodniu będziemy około godz. 7:00 rano. Zatem cała noc w autokarze już będzie niemałym doświadczeniem i trudem, który też będziemy poświęcać w tych intencjach, z którymi jedziemy. Spędzimy tam cały dzień, uczestnicząc we Mszy św. i nabożeństwie pierwszych sobót miesiąca.

Powrót zaplanowany został na sobotni wieczór, natomiast dojazd autokaru do Częstochowy prognozowany jest na godz. 2:00 lub 3:00 w nocy. Punktem startowym i końcowym pielgrzymki będzie któryś z jasnogórskich parkingów. Organizatorzy proszą aby ewentualną chęć udziału w pielgrzymce zgłosić najpóźniej do środy 29 czerwca. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 509 059 752 oraz za pośrednictwem facebookowej strony Pielgrzymów Niepokalanej.

Skip to content