Pielgrzymi z Krakowa u progu archidiecezji częstochowskiej

To już tradycja, że coroczna Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę zatrzymuje się we Włodowicach. To tam znajduje się kościół św. Bartłomieja Apostoła, w którym pielgrzymi przybywający z Krakowa są witaniu u progu archidiecezji częstochowskiej.

W tym roku pątników z 41. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej przywitał bp Andrzej Przybylski, który odprawił uroczystą Mszę św. w ich intencji. Jak mówił, pielgrzymka z ziemi krakowskiej jest dla naszej archidiecezji szczególnie ważna, głównie ze względu na dziedzictwo i tradycję.

– Kraków przynosi ze sobą dziedzictwo Jana Pawła II oraz dziedzictwo naszych kościelnych korzeni, ponieważ znaczna część naszej diecezji wywodzi się z tradycji krakowskiej. Księża mojego pokolenia studiowali w Krakowie, dlatego też jest to miejsce bliskie nam duchowo. Chcę jednak podkreślić, że cieszę się z każdej pielgrzymki, ponieważ uświęcają one naszą częstochowską ziemię – mówił bp Andrzej Przybylski.

Podczas homilii bp Andrzej Przybylski mówił, że pielgrzymowanie to gest świadczący o dorosłości i odpowiedzialności w wierze.

– Tak naprawdę stajemy się dojrzali we wszystkim, kiedy przestajemy myśleć tylko o sobie. Dopóki ktoś myśli tylko o sobie, nie jest dojrzały do założenia rodziny. […] Takiej dojrzałości potrzebujemy jako chrześcijanie w Kościele. Można do niej dążyć, chociażby przez tworzenie wspólnoty, takiej, jaką Wy pielgrzymi tworzycie tu dzisiaj – głosił bp Przybylski.

We wtorek 10 sierpnia do Włodowic w drodze na Jasną Górę przybyło 360 osób w trzech grupach. Cała trasa pielgrzymki liczy ok. 160 km. Z Włodowic do celu pielgrzymi mają do pokonania ok. 60 km. Nowością dla wielu wędrowców może być zmiana charakteru pielgrzymki.

– Podczas pielgrzymek nasza wspólnota nocowała przede wszystkim w domach parafian, którzy przyjmowali nas na noclegi. Z racji pandemii musieliśmy się przekwalifikować na pielgrzymkę namiotową, a co za tym idzie, poczynić odpowiednie przygotowania – tłumaczył ks. Grzegorz Kurzec, główny przewodnik I wspólnoty Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.

Pielgrzymka to czas rozmyślań i modlitwy, zarówno tej indywidualnej, jak i wspólnotowej. Każdy przybyły z Krakowa pragnie zanieść na Jasną Górę szczególne intencje. Każdy też ma swoje osobiste odczucia związane z pielgrzymką.

41. Piesza Pielgrzymka Krakowska wyruszyła w piątek 6 sierpnia. Łącznie z Krakowa wędruje dziewięć wspólnot, z czego każda obrała inną trasę w celu zapewnienia zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Pielgrzymi przybędą na Jasną Górę w środę, 11 sierpnia.

BNO

 

Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego dostępna >>TUTAJ<<

Skip to content