8. Ogólnopolska Duchowa Pielgrzymka Żywego Różańca fot.Radio Fiat

8. Ogólnopolska Duchowa Pielgrzymka Żywego Różańca trwała na Jasnej Górze od 5 do 6 czerwca. Hasłem tegorocznej modlitwy były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: ‘Wszystko postawiłem na Maryję’.

Do Częstochowy przybyło ok. 500 pielgrzymów z całej Polski. Pozostała większość wspólnoty uczestniczyła za pośrednictwem środków masowego przekazu.

W sobotę uroczystej Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu przewodnczył abp. Wacław Depo. Podczas homilii mówił:

-Potrzeba, byśmy uczyli się tej drogi zawierzenia Bogu przez Maryję. Jesteśmy tutaj razem po raz kolejny, aby wypraszać wierność tej drodze, poprzez codzienną modlitwę różańcową, a zwłaszcza kiedy w miesiącu maju i w październiku spotykamy się w kościołach, czy przy przydrożnych kapliczkach, czy w domach, poprzez różaniec i osobiste akty oddania Maryi, dobrze wiemy, że ta droga nigdy nas nie zawiodła.

Metropolita częstochowski wołał także:

-Zwróćmy się przez Niepokalane Serce Maryi w tę pierwszą sobotę miesiąca, do Ducha Świętego o odnowę oblicza naszej ziemi i nas samych. Maryjo, Królowo Polski, Królowo Różańca Świętego, Królowo Rodzin, bądź aż do końca naszych dni przedziwną Obroną i Pomocą.

Szczególną intencją tegorocznej pielgrzymki była prośba o ustanie pandemii koronawirusa, dar deszczu dla ziemi oraz szybką beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

O tym jak liczna jest wspólnota Żywego Różańca mówił Ks. Jacek Gancarek, jej krajowy moderator:

-Nie mamy takich szczegółowych danych statystycznych z każdej, ale kiedyś policzyliśmy z diecezji i to jest ponad 2 milionowa rzesza ludzi w Polsce zgłoszonych do Żywego Różańca, którzy odmawiają codziennie tę modlitwę różańcową.

Podczas pielgrzymki rozpoczął się także trzeci rok Wielkiej Nowenny Różańcowej. Temat, który w tym rok będzie rozważany to: „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”.

Skip to content