W sobotę 22 stycznia na Jasnej Górze odbyła się pielgrzymka Hospicjów Polskich. O godzinie 7:30 została odprawiona Msza św., której przewodniczył oraz wygłosił homilię abp Wacław Depo. O dalszy rozwój opieki paliatywnej, dobrą jej realizację w obecnych trudnych warunkach modlili się na Jasnej Górze przedstawiciele Pielgrzymki Hospicjów Polskich. Ze względu na pandemię pielgrzymka odbyła się w ograniczonej formie.

W homilii abp Wacław Depo do zgromadzonych kierował następujące słowa:

-Dziękujemy dzisiaj za wasze współuczestnictwo w tajemnicy miłości miłosiernej Chrystusa. Jednocześnie prosimy Maryję tutaj na tym miejscu zawierzenia, żebyśmy tak odkrywali obecność Boga pośród nas. Poprzez serce, poprzez ręce, poprzez pochylenie się nad drugim człowiekiem.

Pielgrzymkę organizowała Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Jak sama podkreśla, modlitwa jest bardzo ważna. Tak mówiła podczas pielgrzymki:

-Modlitwa mnie wzmacnia, wyzwala nowe siły, daje optymizm i nadzieję. Tej siły potrzeba wszystkim zaangażowanym w dzieło hospicyjne.

Pielgrzymka rozpoczęła się wczoraj, 21 stycznia, Mszą św. sprawowaną w Kaplicy Matki Bożej i Apelem Jasnogórskim. W sobotę odbyło się również spotkanie panelowo-dyskusyjne osób zaangażowanych w dzieło hospicyjne w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Wśród poruszanych tematów znalazło się m.in. o wyzwaniach zespołów opieki paliatywnej i hospicyjnej, standardach organizacyjnych opieki paliatywnej dla dorosłych oraz farmakologicznych i niefarmakologicznych możliwościach pomocy chorym obejmowanym opieką paliatywną.

KPL/BPJG

Skip to content