Pielgrzymka kobiet miłujących pokój

Pielgrzymka kobiet miłujących pokój odbyła się na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet. Modliły się też niewiasty z Ukrainy.

Spotkaniu towarzyszyły relikwie św. Rity, której liturgicznie wspomnienie przypada 22 maja.

– Przyjechałyśmy razem ze św. Ritą, która była niesamowitą kobietą. Przywiozłyśmy relikwie i tak naprawdę pod obrazem Matki Bożej spotkają się dwie Kobiety z licznymi kobietami, które przyjechały z Polski – powiedziała s. Stella, augustianka.

– Dla mnie jest to bycie razem wśród kobiet i Matką Boża, która jest naszą patronką oraz właśnie matką. Czuję jedność w kobiecym środowisku – dodała Agnieszka Kałuża ze wspólnoty Dzielne Niewiasty z Warszawy.

– Życzę, abyście co dnia mówiły Bogu: dziękuję Ci, że stworzyłeś mnie kobietą. Twój obraz, który jest we mnie, niech przeze mnie ubogaca świat i czyni go bardziej ludzkim i przyjaznym. I my możemy wnosić pokój Chrystusa na co dzień jeśli będziemy miłować – powiedział bp Szlachetka i dodawał: – jakże ważne jest spostrzeżenie papieża Franciszka, że kobiety przepojone duchem Ewangelii mogą uczynić wiele by pomóc ludzkości przetrwać. Właśnie dlatego przybyłyście tutaj, by uczyć się od Maryi, jak przyjmować naukę Jezusa, by w tym czasie wojny i zamętu pomóc ludzkości przetrwać – podkreślił duchowny.

– Mamy głęboką nadzieję, że wstawiennictwo św. Rity i Maryi Królowej Pokoju zaowocuje wszędzie tam, gdzie toczy się wojna, a zwłaszcza na Ukrainie. Tak bardzo potrzebny jest nam pokój ten pokój, który przynosi Chrystus, a którego świat dać nie może – mówił bp Wiesław Szlachetka.

Świadectwem o sile wstawiennictwa św. Rity podzieliła się jedna z sióstr ze zgromadzenia augustianek, którego członkinią była Rita. Poświęcone zostały także róże. Ten kwiat jest symbolem Świętej i tradycyjnie w dniu jej wspomnienia podnoszone do góry róże błogosławi się, prosząc Ritę o wstawiennictwo. Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet zorganizowała Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet.

BNO/JG

 

Galeria: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Skip to content