Fot. Radio Fiat

Pielgrzymką maturzystów zakończyli rok szkolny uczniowie ostatnich klas Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie. 1 czerwca, czyli w dzień dziecka abiturienci dziękowali Matce Bożej za dar opieki sprawowany przez wszystkie lata nauki.

Uroczystości kończące rok szkolny zainaugurowano Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacława Depo. Pasterz archidiecezji podkreślał, że okres maturalny to czas prawdziwego wyboru właściwej drogi życia.

– Niezależnie kim jesteśmy i kim będziemy, przychodzimy tu, na Jasną Górę, żeby zawierzać tajemnice swojego życia Bogu na wzór Maryi. Bardzo się cieszę, że kolejna grupa, która przybywa, rozpoczyna bardzo ważną drogę. Jeśli wiadomo, z kim się idzie, wtedy człowiek nie jest osamotniony w wysiłku czy ludzkiej słabości. Starałem podkreślać się w kazaniu, że istnieje pewien system wartości, od których nie wolno odstąpić – mówił abp Wacław Depo.

Corocznie pielgrzymka maturzystów jest integralną częścią z życia częstochowskiego Liceum Katolickiego.

– Dla nas pielgrzymka to stały termin wydarzenia. Co roku dokładnie tego dnia spotykamy się tu, aby pożegnać naszych absolwentów i niejako nałożyć na nich taka ostatnią pieczęć absolwenta szkoły Matki Bożej Jasnogórskiej – podkreślał Grzegorz Nawrocki, dyrektor placówki.

O odczuciach towarzyszących zakończeniu szkoły opowiadali też sami maturzyści:

— Jest mi przede wszystkim smutno, że odchodzę z tej szkoły. Mam wiele wspaniałych wspomnień. Świetni nauczyciele, poznałam tu wspaniałych ludzi, mam nowe przyjaciółki, którym bardzo dużo zawdzięczam — mówi jedna z uczestniczek pielgrzymki.

— Dla mnie są mieszane uczucia, bo dzisiejszy dzień jest jak zakończenie dobrej serii filmów. Czuję się spełniony, ale pojawia się też pustka — wyznaje uczestnik.

— Z zakończeniem szkoły wiążą się zarówno pozytywne, jak i negatywne odczucia. Z mojej strony są one zdecydowanie pozytywne. Teraz będzie czas, żebym mogła skupić się na nauce w domu. Będę też pamiętała o tym, co wydarzyło się w szkole — stwierdza maturzystka.

Po zakończeniu Mszy św. w Sali Papieskiej rozpoczęto uroczystości, podczas których maturzyści otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. W tym roku mury szkoły opuściło ponad 40 absolwentów.

BNO

Skip to content