W 95-lecie powstania Tygodnika Katolickiego “Niedziela”, 18 września br. odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Redaktorów, Pracowników i Czytelników pisma na Jasną Górę.

Pierwsza część wydarzenia miała miejsce w auli “Niedzieli”. Witając zebranych ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu “Niedziela” podkreślał związek bł. kard. Stefana Wyszyńskiego z Tygodnikiem “Niedziela”. Następnie zebrani wysłuchali trzech referatów: ks. prof. Pawła Bortkiewicza, prof. Wojciecha Roszkowskiego i abp. Wacława Depo.

Tak o pielgrzymce mówił ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika “Niedziela”:

-To jest okazja do tego, żeby się spotkać, razem się mdlić i w tym roku szczególnie przypomnieć sobie o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim, który jak wiemy  z historii, bronił “Niedzieli”, stawał w jej obronie przed komunistami, którzy zamknęli wydawanie “Niedzieli”.

O godz. 13:30 w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. W homilii Metropolita Częstochowski m.in. nawiązywał do hasła tegorocznej pielgrzymki:

-W każdej pracy dla dobra Ojczyzny potrzeba modlitwy. Błędem naszych braci, którzy wzięli odpowiedzialność za współczesny okres życia Polski, było i jest to, że usiłowali rozdzielić świat Boży i ludzki, jakby chcieli powiedzieć: my sobie sami poradzimy, nam nie potrzeba zabobonów i religii, my jesteśmy ludźmi postępowymi, my opanujemy ziemię techniką i ludzką mądrością.

W rozmowie z Radiem Fiat abp Wacław Depo mówił o tym, jak ważne jest istnienie i działalność “Niedzieli”:

-Tutaj najbardziej takim celnym zdaniem były słowo papieża Franciszka w czasie 90-lecia istnienia Tygodnika Katolickiego “Niedziela”, że jest on darem Opatrzności Bożej na czas zmagań o prawdę. Pismo odzwierciedla to, co było treścią przeżyć. Dwukrotne okupacyjne przerwanie wydawania, zarówno w czasie okupacji hitlerowskiej jak i komunistycznej, one pokazują, że ta służba prawdzie przynosiła owoce. I dlatego wrogowie chcieli to zatrzymać jako proces, żeby zniewolić Naród. Dlatego dziękujemy Bogu, że Tygodnik nadal istnieje żyje, i daj Boże, idzie ku przyszłości.

Czego zdaniem Arcybiskupa powinniśmy życzyć “Niedzieli”?

-Niewątpliwie zwycięstw prawdy. Dlatego, żeby ona zwyciężała, a nie manipulacja, nie fake newsy, wzajemne oskarżenia, które nie przynoszą żadnych owoców, ani nie służą jedności, dlatego życzmy tych zwycięstw prawdy i jednocześnie nowej nadziei, którą zawsze mamy w Chrystusie i mocy Ducha św. Przyznaję zawsze, że bez pomocy Ducha św. te zadania są niemożliwe do zrealizowania.

Pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela” ukazał się 4 kwietnia 1926 r.

Całej homilii abp. Wacława Depo można wysłuchać TUTAJ.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content