Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich

Fot. youtube.com/Jasna Góra

Kilkudziesięciu parlamentarzystów przybyło na doroczną 32. pielgrzymkę na Jasną Górę w Częstochowie. Spotkanie odbywa się co roku 2 lutego, czyli w Święto Ofiarowania Pańskiego.

Mszy św. za zamkniętymi drzwiami Bazyliki Jasnogórskiej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Duchowny powiedział, że podstawą wartości jest uznanie obiektywnego prawa moralnego, które jako prawo naturalne wpisane jest w serce człowieka. Dodał też, że na nowo należy rozpocząć batalię zmagań kulturowych.

– Aby demaskować niebezpieczeństwa pogańskich i ateistycznych zamierzeń sprzeciwiających się Ewangelii życia, a tym samym koncepcji człowieka od poczęcia, aż do naturalnej śmierci, a ponadto godności kobiety i mężczyzny. Sakramentu małżeństwa i wspólnoty rodzinnej – mówił abp Wacław Depo.

Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej poprzedziło spotkanie w Kaplicy Różańcowej, podczas którego konferencję do przybyłych wygłosił ks. Piotr Burgoński, duszpasterz parlamentarzystów polskich.

– Kompromis jest ściśle związany z kategoriami etycznymi. Nie jest to po prostu zwykły handel „co za coś”. Mamy dążyć do sprawiedliwości. Nie chodzi o zmiażdżenie przeciwnika, a o rozmowę, dialog i wspólne dochodzenie do rozwiązań. Kompromis ma swoje krytyczne granice, np. nie może polegać na wyrzeczeniu się własnych wartości chrześcijańskich – tłumaczył duszpasterz.

Obecna na pielgrzymce Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała, że tegoroczna pielgrzymka jest przede wszystkim modlitwą o dobre wypełnianie swojej misji parlamentarnej oraz ustanie pandemii.

– Ta pielgrzymka odbywa się w wyjątkowym roku, bo w roku pandemii. Każdy z parlamentarzystów, który tu dziś przyjechał, oprócz zanoszenia bardzo osobistych próśb, z pewnością będzie się także modlił i zawierzał wszystkich naszych obywateli, aby byli zdrowi, aby pandemia w końcu od nas odeszła i abyśmy mogli zacząć normalnie funkcjonować. Wierzymy, że modląc się na Jasnej Górze, uda się przezwyciężyć największe trudności, z którymi borykamy się już od roku.

Coroczna pielgrzymka parlamentarzystów powinna się zawsze odbywać ponad jakimikolwiek podziałami.

– Nie tylko przychodzimy szczególnie w tym roku, aby ustała pandemia, ale również prosimy Matkę Boską o stawiennictwo, abyśmy się nie różnili. Jeśli się już różnimy to, żeby ta różnica była wyłącznie w celach dobra dla drugiego człowieka, a nie realizacji swoich ambicji. Ten szczególny okres powinien nas łączyć. Powinniśmy wspólnie podejmować konstruktywne decyzje, które dają poczucie bezpieczeństwa – mówiła posłanka PiS Lidia Burzyńska.

W tym roku z powodu pandemii na Jasną Górę przybyło jedynie ok. 70 posłów i senatorów, którzy zawierzyli swoją służbę państwu i obywatelom Matce Bożej Jasnogórskiej.

BNO

 

Cała homilia abp. Wacława Depo dostępna >>TUTAJ<<