Pielgrzymka pszczelarzy na Jasną Górę we wspomnienie św. Ambrożego

Tradycyjnie we wspomnienie swojego patrona, św. Ambrożego, na Jasną Górę przybyli pszczelarze z całej Polski. Już po raz 33. pielgrzymują oni, by podziękować Bogu i Matce Bożej za rozwój tej ważnej gałęzi polskiej gospodarki.

Jednym z przedstawicieli tego coraz mniej popularnego zawodu jest Jerzy Lara, były prezes koła pszczelarskiego, obecnie pszczelarz z zamiłowania.

– Wraz z synem prowadzimy dość dużą pasiekę, która liczy w tej chwili 400 rodzin pszczelich. Z tego żyjemy i się utrzymujemy. Każdy z przybywających tu pszczelarzy ma swoje intencje. Jedni chcą za coś podziękować, inni o coś poprosić, a jeszcze inni – jedno i drugie. My chcemy podziękować Panu Bogu za miniony rok i prosić za pośrednictwem naszego patrona o wszelkie łaski i zdrowie, zarówno pszczół, jak i nasze – mówił pszczelarz.

Uroczystej Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników. Podkreślił on, że pszczelarze zawsze byli ludźmi prawdomównymi i służącymi za wzór innym.

– Troszczcie się o to, aby w społeczeństwie, w którym przyszło nam teraz żyć, być wzorem jedności. Tam, gdzie jest kłótnia, spór i nienawiść, tam nie ma Boga i Bożego błogosławieństwa. Tam, gdzie się różnimy i mamy różne poglądy, jesteśmy również przekonani, że należymy do jednej ludzkiej rodziny, w której jesteśmy braćmi i mamy jednego Ojca. Powinniśmy podejmować działania w jedności, gdzie jest Bóg, Jego błogosławieństwo i łaska – wyjaśnił duchowny.

Według danych z organizacji pszczelarskich, w Polsce znajduje się 514 pasiek zawodowych. 96 z nich przekracza obsadę 300 rodzin pszczelich. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 1,8 miliona rodzin pszczelich, którymi amatorsko i zawodowo opiekuje się ok. 65 tys. pszczelarzy.

BNO

 

Skip to content