Na ziemi przeżyły prawdziwe piekło. Doświadczone bólem, upokorzeniem, odarte z ludzkiej godności. Za cudowne ocalenie więźniarki obozu koncentracyjnego w niemieckim Ravensbrück dziękują Matce Bożej każdego roku na Jasnej Górze. Eucharystia w intencji kobiet oraz ich rodzin sprawowana była 9 kwietnia w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Wśród uczestników corocznej Pielgrzymki była m.in. Elżbieta Kuta, prezes Stowarzyszenia Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück oraz córka wieloletniej więźniarki obozu – Jadwigi Kuty:

Nasze matki nie chciały mówić o tym, co się wydarzyło. Dlaczego? Trudno nam dzisiaj odpowiedzieć. Prawdopodobnie nie chciały wracać do tych wspomnień, bądź też nie chciały nas tym obarczać. Każdy z nas chciał się jednak dowiedzieć prawdy, dlatego korzystaliśmy z literatury oraz dostępnych wspomnień. Każdego dnia zastanawiamy się nad tym, jak można było przeżyć taki dramat.

Obóz koncentracyjny w Ravensbrück utworzony został w 1939 roku na prywatnych terenach Heinricha Himmlera. Szacuje się, że do 1945 roku trafiło tam ok. 130 tys. kobiet, które poddawano bestialskim torturom oraz pseudomedycznym eksperymentom.

W kwietniu 1945 roku, tuż przed wkroczeniem do obozu Armii Czerwonej, z Ravensbrück wyruszył tzw. Marsz śmierci. Esesmani zaopatrzyli więźniarki w niewystarczające racje żywności i popędzili pod strażą w północno-zachodnim kierunku. Kobiety, które nie miały siły iść, zostawiano na drodze lub dobijano.

Więźniarki, które zostały w obozie z powodu wycieńczenia oraz eksperymentów medycznych, doświadczyły natomiast ogromnego cierpienia ze strony Rosjan.

Historia Ravensbrück to niechlubny przykład wielkiego upodlenia człowieka. Z drugiej jednak strony altruistyczna postawa kobiet daje świadectwo ludzkiej niezłomności i zwycięstwa dobra nad złem. Mówi Maria Lorens, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück:

– Od 3 maja 1946 roku, na zew harcmistrzyni drużynowej Józefy Kantor, dziewczyny, które przeżyły przyjechały tłumnie na Jasną Górę. Pielgrzymowały tu aż do 2008 roku. W 2012 roku postanowiłam odtworzyć to pielgrzymowanie i zaczęłam szukać kontaktu z rodzinami więźniarek. Udało się. Ponownie przyjeżdżamy na Jasną Górę. Z powodu sędziwego wieku byłe więźniarki obozu łączą się z nami za pomocą środków masowego przekazu.

Podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, wierni przeżywali także wielkopostną naukę rekolekcyjną, którą w tym roku wygłosił o. Arseniusz Jurak.

Posłuchaj homilii o. Arseniusza Juraka

ABK

Skip to content