Pierwsza z dziewięciu – Msza św. za życiem

25 marca w kościele św. Zygmunta w Częstochowie o godz. 19.30 sprawowana była pierwsza z dziewięciu Mszy św. w intencji ochrony życia nienarodzonego. Eucharystia sprawowana była w ciemności, a uczestnicy Mszy św. trzymali w swoich dłoniach zapalone świece. Sama idea cyklicznych, comiesięcznych Mszy św. w intencji ochrony życia nienarodzonego została zainspirowana działalnością Bractwa Małych Stópek, które to jako zapoczątkowało Msze św. w ciemności w intencji życia nienarodzonego.

Marcin Barczyński, będący inicjatorem spotkań w Częstochowie, mówi o tym dlaczego zdecydował się na ich rozpoczęcie:

– W takiej nietypowej formule jeszcze nie było nabożeństw w Częstochowie, a mianowicie 9. Mszy św. symbolizujących każdy miesiąc w łonie matki. Będziemy się modlić w ciemnościach, co symbolizuje między innymi ciemność, która nam towarzyszy w łonie matki, gdzie oczekujemy światłości, czyli dnia naszych narodzin. Modlitwą i świecą w ręku będziemy prosić o ochronę dla poczętych dzieci.

Ks. Piotr Szeląg, tłumaczy ideę tej swoistej nowenny w intencji życia:

– W kościele obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, dzień świętości życia. Dlatego gromadzimy się dzisiaj wieczorem na Mszy św. w intencji życia, która nawiązuje trochę do rorat ze względu na półmrok panujący w kościele podczas nabożeństwa. Chociaż trwamy w Wielkim Poście patrzymy na ukrzyżowanego Chrystusa i chcemy myśleć o wędrówce ku Świętom Bożego Narodzenia. Zapraszamy więc wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji życia.

Proboszcz Parafii Św. Zygmunta, ks. Jacek Marciniec, dzieli się z nami emocjami związanymi z pierwszą, z dziewięciu Mszy św. w intencji ochrony życia:

– Cieszę się, że 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia będzie pierwsza z 9 planowanych Mszy św. w obronie nienarodzonych. Myślę, że trzeba walczyć o to życie, które jest bardzo bezbronne i narażone na niebezpieczeństwo. Tak jak troszczymy się o to, aby w Ukrainie zapanował pokój tak samo trzeba robić wszystko, by jak najwięcej osób narażonych na niebezpieczeństwo związane z aborcją zostało uratowanych.

Msze św. sprawowane będą 25 dnia każdego miesiąca w różnych kościołach w Częstochowie.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content