W sobotę, 12 października odbyło się pierwsze spotkanie w tym roku z serii Spotkań Maryjnych na Jasnej Górze, podczas którego o. Miro Ravlić SMM przybliżył uczestnikom sylwetkę św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.
Pomysłodawca Sobotnich Spotkań Maryjnych o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Uniwersytetu Maryjnego mówi w jakiej tematyce będą prowadzone spotkania:
– Chcemy, żeby cykl Sobotnich Spotkań Maryjnych był poświęcony duchowości Maryjnej w Kościele. W poprzednich miesiącach organizowaliśmy wykłady Maryjne, które były bardziej poświęcone teologii, dogmatyce, liturgii. To bogactwo Maryjne jest w Kościele bardzo duże, choć w często nie wiemy o wielu rzeczach, nie mamy takiej wiedzy i te spotkania mają nam ją dostarczyć. Są to wykłady wygłaszane przez zaproszonych prelegentów, po których można zadawać pytania.
Pierwszym z zaproszonych gości do wygłoszenia konferencji na temat życia i duchowości św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, był o. Miro Ravlić SMM z Chorwacji:
– Rozpoczęliśmy dzisiaj od św. Ludwika Maria Grignion de Montfort, wielkiego francuskiego czciciela Maryi i propagatora całkowitego oddania z się w niewolę miłości Maryi. Prelegentem dzisiaj był o. Miro Ravlić, chorwat, przedstawiciel montfortianów, który jako duchowy syn św. Ludwika przedstawił nam jego życie i dzieło oraz główne założenia nabożeństwa Maryjnego, które proponuje wiernym jako pewną drogę oddania swego życia Maryi a przez Nią samemu Jezusowi Chrystusowi.
O. Grzegorz zaprasza na kolejne spotkanie każdego kto pragnie zgłębiać duchowość Maryjną:
– Zapraszam na kolejne spotkania, zawsze w pierwszą sobotę miesiąca, więc jeszcze w tym roku w listopadzie i w grudniu. Na kolejnym spotkaniu będzie jedna z sióstr służebniczek, która będzie mówiła o duchowości Maryjnej oraz jasnogórskiej oraz o ich założycielu Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej, bł. Edmundzie Bojanowskim. To będzie ciekawe dlatego, że będzie to Polski akcent duchowości, która wyrosła na gruncie Polskim w okresie rozbiorów ponieważ Bojanowski założył zgromadzenie żeńskie w okresie zaborów w XIX w. Już serdecznie zapraszam na to spotkanie.
Maryja jest nie tylko orędowniczką w prośbach, ale towarzyszką w drodze do zbawienia każdego człowieka.