Pierwsze spotkanie animatorów synodalnych na Jasnej Górze

W sobotę 4 grudnia na Jasnej Górze odbyło się pierwsze spotkanie dla animatorów synodalnych z parafii i wspólnot archidiecezji częstochowskiej. Uczestnicy spotkania rozpoczęli działania od Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo.

Synod ma wyznaczone zadania przez Ojca Świętego. O nich mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski:

-Odkrywamy kościół jako drogę. Rozważamy i wyznajemy, że Chrystus wysłał swojego ducha, żeby doprowadził jego dzieło do końca. To przeniknięcie duchem ewangelii jest naszym zadaniem aż do skończenia świata. Tak będzie na każdej drodze. Ta wyznaczona droga synodu na 2023 rok ma rzeczywiście wniknąć w nasze umysły. To jedno z zadań, które wyznaczył nam Ojciec Święty po to, żeby Kościół był żywym organizmem i ciałem Chrystusa.

Po odprawionej Mszy św. uczestnicy udali się do Sali Papieskiej, gdzie oczekiwali na rozpoczęcie panelu dyskusyjnego. W przerwie między Eucharystią, a dalszą częścią planu mogli korzystać z przygotowanych dla nich gorących napojów. O dzisiejszym spotkaniu mówi Michał Rudnik z zespołu synodalnego:

-Myślę, że bardzo ważne spotkanie nas dzisiaj czeka. Mam nadzieję, że przybędzie nas dzisiaj jak najwięcej. Od tego zależy obraz naszego Kościoła lokalnego. Jest tu szansa na usłyszenie dużej ilości ważnych słów oraz wypowiedzenia się. To bardzo ważny czas, który mam nadzieję będzie owocował podczas naszych parafialnych spotkań synodalnych.

Jakie oczekiwania co do synodu miała jedna z uczestniczek dzisiejszego spotkania?

-Na ten moment jest bardzo ciekawa wszystkiego. Jest to dla mnie duży zaszczyt, że tu jestem. Chciałabym uzyskać jak najwięcej informacji i pomysłów dla osób młodych, to co my jako Kościół jesteśmy im w stanie zaoferować. Z właśnie takim celem tutaj przyjeżdżam.

Po odbytym panelu dyskusyjnym, na którym poruszano między innymi kwestie spotkań w parafiach oraz tego jak zbliżyć ludzi do Kościoła odbyła się krótka przerwa. Po niej uczestnicy w pracowali w grupach warsztatowych, do tych czynności wprowadził ich ks. Andrzej Kuliberda. Tak mówił o swoim dzisiejszym zadaniu:

-Żeby wprowadzić zamysł papieża Franciszka to trzeba zastosować jakąś skuteczną metodę. Tej metody uczymy się od Jezusa. On formował uczniów by oni później podejmowali misję, którą On realizował. My tak samo musimy poprosić uczniów czyli naszych animatorów synodalnych. Moim zadaniem podczas tego spotkania jest pokazać kim jest Kościół, kim jest Parafia, że jest to element boski. Chodzi o to żebyśmy porozmawiali i podjęli misję.

Tak podsumowuje trwający proces synodalny bp Andrzej Przybylski, który stoi na czele zespołu synodalnego:

-W Archidiecezji Częstochowskiej trwa proces synodalny, czyli działania związane ze wspólną drogą Kościoła. Nie byłoby synodu bez ludzi świeckich. Spotkaliśmy się aby porozmawiać o ich zaangażowaniu w synod, w kościół. Synod to tylko narzędzie. Chodzi o to, żeby pobudzić do wspólnego zamyślenia kapłanów i ludzi świeckich.

Na zakończenie dzisiejszego spotkania odbyła się krótka synteza, wspólna modlitwa oraz błogosławieństwo uczestników.

Cała homilia abp Wacława Depo do odsłuchu tutaj.

Skip to content