Pierwszy raz w nowej świątyni – odpust w Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie

W Sanktuarium Krwi Chrystusa, 27 czerwca, obchodzono uroczystości odpustowe. Były one o tyle wyjątkowe, że odprawiono je w nowej, jeszcze budowanej świątyni.

Uroczysta Suma odpustowa rozpoczęła się o godz. 11.00. Uczestniczyli w niej księża z regionu częstochowskiego i nie tylko, wierni oraz liczne poczty sztandarowe. Wszyscy zebrali się, aby oddać cześć Krwi Chrystusa. Ma ona wiele znaczeń, ale jednym z nich jest ochrona przed złem – wyjaśnia ks. Bogusław Witkowski, kustosz Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie:

Żeby dojść do znaczenia Krwi Chrystusa, trzeba mówić o znaczeniu Krwi Baranka w Starym Testamencie. Chroniła ona wszystkich izraelitów przed śmiercią, była ona na progach domów. Dalej ma takie znaczenie, jeśli będziemy przyzywać Krwi Chrystusa, Krwi Baranka, to będzie nas chronić przed złem.

Odpust, a właściwie Msza św., była wyjątkowa ze względu na to, że odprawiono ją we wciąż budowanym kościele. Było to pierwszy raz kiedy można było uczestniczyć w Eucharystii w nowym budynku. Wierni i pielgrzymi muszą się więc przyzwyczaić do tej nowej zmiany:

W górnym kościele jeszcze nie było Eucharystii. Pamiętam, że kiedyś w dolnym też była. Myślę, że dla pielgrzymów będzie to pewne wezwanie, żeby się przyzwyczaić do chodzenia do tego miejsca, do tego kościoła – mówi ks. Bogusław Witkowski.

Po Mszy św. odbyła się Droga Krwi Chrystusa oraz błogosławieństwo relikwiarzem.

WB

Skip to content