Im także należy się uwaga. 25 lipca obchodzimy pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. To dzień ustanowiony przez papieża Franciszka.

Celem dnia jest m.in. podkreślenie pamięci o osobach starszych. Niejednokrotnie nasi dziadkowie potrzebują opieki lub zaledwie chwili uwagi. Osobom starszym w Częstochowie pomaga Caritas naszej archidiecezji. Jak mówi ks. Dariusz Chałupczyński, zastępca dyrektora częstochowskiego Caritasu, taka pomoc jest ważna:

Rzeczywiście, papież Franciszek stał się pomocną ręką dla Caritas archidiecezji częstochowskiej. W ramach kościoła powszechnego taki dzień obchodzimy po raz pierwszy. Natomiast Caritas w Częstochowie już od dłuższego czasu prowadzi działania na rzecz osób starszych, dziadków, seniorów. Od dłuższego czasu kontynuujemy programy związane z pomocą dla nich.

Data Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych nie została wybrana przez przypadek. 25 lipca przypada w pobliżu wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa. Jak zaznaczył już wcześniej papież Franciszek, to święto będzie obchodzone w kościele co roku.

Sposobów na pomoc dla seniorów jest naprawdę wiele, co pokazuje częstochowski Caritas. Organizowane są różnego rodzaju akcje, które mają wspierać osoby starsze:

W ramach Caritas archidiecezji częstochowskiej funkcjonują domy dla seniora czy świetlice jak np. na ulicy Rabackiego, gdzie pomaga się tym osobom, gromadzi się je. Na dzień dzisiejszy realizujemy program senioralny „Aktywni Plus”, w ramach którego przy parafiach zbierają się osoby starsze. Duszpasterze tych parafii starają się zagospodarować im czas – mówi ks. Dariusz Chałupczyński.

Każdemu z nas potrzebna jest siła do realizacji marzeń lub codziennych zwykłych potrzeb. Takie pragnienia mają także osoby starsze. To oni są osobami, które przekazują wiedzę i doświadczenie młodemu pokoleniu. Czasami nie potrzeba wiele, aby uszczęśliwić drugiego człowieka, tym bardziej w tym dniu.

Papież Franciszek wygłosił również orędzie na Światowy Dzień Dziadka i Osoby Starszej. Jego treść można przeczytać m.in. TUTAJ.

WB

Skip to content