Pieszo, na rowerach, a nawet na rolkach – do Maryi na Jej święto

Pieszo, na rowerach, a nawet na rolkach. Kolejne tysiące pątników docierają na Jasną Górę w wigilię święta Matki Bożej Częstochowskiej – w sumie kilkadziesiąt pielgrzymek. Największą będzie dziś 40. piesza pielgrzymka diec. tarnowskiej.

270 km do pokonania w 5 dni. Ok. 100 osób przyjedzie na Jasną Górę w Pielgrzymce Rolkowej z Warszawy, którą po raz 19. organizuje parafia Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie. Grupie towarzyszy hasło: “Pokój wam” (wjazd ok. godz.15.00).

Wejścia pieszych pątników rozpoczęły się o godz. 9.00. Dzisiejszy „pielgrzymkowy peleton” otworzyli uczestnicy Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Matki Kościoła. Hasłem ich rekolekcji w drodze są słowa “Błogosławiony Prymas Wyszyński naszym duchowym ojcem”. To dziękczynienie za beatyfikację inicjatora tego maryjnego ruchu. Ta grupa przybywa nie tylko na odpust, ale także w związku ze swoim świętem patronalnym.

Ok. godz. 14.00 rozpocznie się wejście największej dziś grupy pątników pieszych – 40. Pielgrzymki Tarnowskiej. Krzyż i paschał były szczególnymi znakami tegorocznej pielgrzymki skupiającej się wokół rozważania wydarzeń Triduum Paschalnego. Tarnowscy pątnicy modlili się tradycyjnie za Kościół, o powołania kapłańskie i zakonne, za misje, Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą oraz o pokój dla Ukrainy. Za wsparcie materialne i duchowe dla misji i misjonarzy podziękował podczas jednego z etapów bp Mirosław Gucwa, pasterz diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.

Tradycyjnie w dzień przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę przybędą też trzy grupy pielgrzymów z paulińskich parafii: z Wieruszowa i Wielgomłyn (Piesza Pielgrzymka Dekanatu Kodrąb) oraz Trnavy na Słowacji.

Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymce zwanej popularnie “Zagłębiowską” towarzyszy modlitwa błagalna o pokój i dziękczynna za 30 lat istnienia diecezji.

Za: Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Skip to content