Piotr i Paweł – dwa filary Kościoła – rozmowa z proboszczem parafii św. ap. Piotra i Pawła w Częstochowie ks. Januszem Wojtylą

Uroczystość św. apostołów Piotra i Pawła to jeden z najważniejszych dni roku liturgicznego. To na wierze św. Piotra i nauce św. Pawła opiera się Kościół założony przez Jezusa Chrystusa. O tym kim byli święci Piotr i Paweł i jakie mają znaczenie dla wierzących dzisiaj, mówi proboszcz parafii św. ap. Piotra i Pawła ks. Janusz Wojtyla.

 – Ci apostołowie są dla nas jakimś wezwaniem do bycia świadkami na ich wzór. Badamy temperaturę naszej wiary i miłości do Boga, do Jezusa Chrystusa, do Kościoła także. Ci wielcy męczennicy przelali krew dla Chrystusa. Są jednymi z pierwszych, którzy to zrobili, a za nimi jest cały zastęp męczenników, którzy potrafili oddać swoje życie dla Chrystusa. Są dla nas pytaniem czy jesteśmy takimi świadkami, czy jesteśmy w stanie oddać swoje życie Chrystusowi tak do końca – powiedział proboszcz. – Czcimy ten dzień zwycięstwa, w którym ci apostołowie ponieśli śmierć męczeńską: Piotr w 64 r., a Paweł w 67. Wiemy, że ich życie przechodziło różnorakie burze. Jak czytamy w “Quo vadis” przed śmiercią Piotra Pan Jezus powiedział, że skoro Piotr opuszcza Rzym to Pan Jezus idzie umrzeć po raz drugi i dlatego choć mówimy, że są filarami to wiemy, że byli żywymi ludźmi. Dowiadujemy się o tym z Listów i z Ewangelii. Przeżywali różne troski, wzloty i upadki. Dlatego są dla nas tacy bliscy, bo są zwykłymi ludźmi, tak jak my jesteśmy zwykłymi ludźmi, jednak miłość do Chrystusa ich pociągnęła, Bóg ich zagarnął dla siebie i to tak pociągnął, że to świadectwo o Zmartwychwstałym objawiło się tym daniem życia aż do końca – stwierdził ks. Janusz Wojtyla.

Uroczystość św. Piotra i Pawła to dla parafii na Lisińcu przypomnienie o łączności z całym Kościołem powszechnym i papieżem, o rocznicy konsekracji świątyni oraz czasach kiedy parafia była erygowana.

– To jest święto, które odwołuje nas do Rzymu, do bazyliki św. Piotra i w końcu do osoby Ojca Świętego Franciszka. Czujemy tę łączność z Ojcem Świętym, łączność z całym Kościołem powszechnym. 28. czerwca w przededniu tej uroczystości obchodziliśmy 33. rocznicę konsekracji, poświęcenia tego kościoła przez ks. abp. Stanisława Nowaka, seniora – powiedział ks. Wojtyla. – Tak się składa, że w bliskości tej rocznicy jest uroczystość odpustowa św. ap. Piotra i Pawła, patronów tej parafii. To wezwanie kościoła, parafia otrzymała w czasach też szczególnego rodzaju męczeństwa, bo to był jeszcze czas II wojny światowej. 1 sierpnia 1944 r. powstała tutaj placówka duszpasterska. To też nie jest bez znaczenia, to odwołanie się do trudnych czasów, kiedy właśnie na te trudne czasy dano temu miejscu takich patronów – stwierdził proboszcz parafii.

Ks. proboszcz Janusz Wojtyla zaprasza wszystkich na uroczystą sumę odpustową.

– Bardzo serdecznie pragnę zaprosić wszystkich na sumę odpustową o godzinie 18:00, której przewodniczył będzie ks. prof. Marian Duda. Na tej uroczystości będzie obecny także chór parafialny, oczywiście wszystkie wspólnoty, a także Siostry i Bracia Baranka – powiedział ks. Janusz Wojtyla.

Tradycja świętowania uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła sięga roku 258. Doczesne szczątki świętych, ukrywane przed niszczącymi groby poganami, zostały wtedy złożone na swoim pierwotnym miejscu pochówku. Niektórzy historycy twierdzą też, że 29 czerwca starożytni Rzymianie oddawali cześć legendarnym założycielom Rzymu Remusowi i Romulusowi. Ten dzień został „ochrzczony” przez chrześcijan poprzez czczenie dwóch założycieli nowego, chrześcijańskiego Rzymu – św. Piotra i Pawła.

KG

Skip to content