Plac Biegańskiego zyskał wielkanocne dekoracje

W czwartek 7 kwietnia na placu Władysława Biegańskiego w Częstochowie odbyło się przystrajanie drzewek wielkanocnymi dekoracjami, przygotowanymi przez uczniów częstochowskich szkół. W pikniku uczestniczyła także młodzież ukraińska.

Dekorowanie pl. Biegańskiego przed najważniejszymi katolickimi świętami stało się już coroczną tradycją Częstochowy. Początkowo przygotowywano tylko szopkę bożonarodzeniową, jednak z czasem pomysł się rozwijał i pojawiły się także ozdoby wielkanocne. Inicjatorką tych wydarzeń, w które corocznie angażuje się szkolna młodzież jest s. Milena ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa:

Już po raz szósty spotykamy się z dziećmi i młodzieżą na tym wielkanocnym wydarzeniu, którego najważniejszą ideą jest podtrzymanie najpiękniejszych tradycji, związanych ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Żeby nie zanikło to, co stanowi naszą chrześcijańską tożsamość i mówi o tym, że jesteśmy Polakami. Dzieci i młodzież przygotowały ozdoby dla nas wszystkich, a dekoracja ma charakter wspólnotowy, bo wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze miasto i Ojczyznę. Dzieci w ten sposób uczą się nawzajem szacunku do swojej pracy oraz pracy tych, którzy również włączyli siew to dzieło świątecznego spotkania.

Fot. Radio Fiat

W wydarzeniu uczestniczył także bp Andrzej Przybylski, który korzystając z okazji spotkania się z młodzieżą, wygłosił katechezę o pięknie troszczenia się o innych:

W krótkiej katechezie chciałem pokazać, że ta radość z drzewek wielkanocnych i te symbole życia, które młodzież zawiesiła na tych drzewach, to jest owoc i cel do którego mamy zmierzać, a zmierzamy tam przez Krzyż. To jest chyba najważniejsze przesłanie dla dzisiejszego świata – tam, gdzie człowiek myśli tylko o sobie, myśli o tym „żeby tylko mnie było dobrze”, gdzie nie chce nic robić dla drugich, tam z egoizmu powstają walki i wojny. Myślę że to, w tym czasie Wielkanocy z wojną na Ukrainie w tle jest szczególnym znakiem.

Po przystrojeniu wszystkich gałązek, na pl. Biegańskiego odbył się krótki piknik, podczas którego młodzież z kilku szkół zaprezentowała swoje umiejętności artystyczne. Wydarzenie było też okazją do integracji z osobami pochodzącymi z Ukrainy, a zakończone zostało wypuszczeniem m.in. przez bp. Andrzeja, dyrektorów szkół oraz młodzież gołąbków pokoju.

Skip to content