Wspólnota Rodzin Emaus przygotowała trzydniowe rekolekcje dla małżeństw, które odbyły się w dniach 2-4 grudnia. Konferencje prowadzone były przez Michała Piekarę – doradcę małżeńskiego, rekolekcjonistę i autora książek. Rekolekcje, prowadzone pod wspólnym hasłem „Remont małżeński”, odbyły się już po raz siódmy w kościele św. Ireneusza BM przy ul. Kilińskiego. W tym roku ich głównym hasłem przewodnim były słowa „Razem przez życie”.

Jak przebiegały rekolekcje? Mówi Michał Piekara:

– Rekolekcje trwały od piątku wieczór, sobota wieczór i niedziela rano. Mieliśmy trzy spotkania, trzy konferencje czas na Eucharystię, na adorację więc i był czas na modlitwę i słuchania słowa. A dotykaliśmy tematu związanych z tym co zrobić by wzmocnić relacje małżeńskie. Pierwszego dnia skupialiśmy się głównie na tym, żeby wykreować wizje małżeństwa, więc mieć takie sprecyzowane oczekiwania i pragnienia, którymi się dzielimy w naszych małżeństwach, aby wiedzieć dokąd zmierzamy. Najważniejszych z tych narzędzi, których dotykaliśmy była wdzięczność. Mówiliśmy o tym jaką ważną rolę pełni zaciekawienie. W jaki sposób możemy radzić sobie z rozwiązywaniem jakiś trudności, jakiś konfliktów i nieporozumień. Natomiast w niedzielę skupiliśmy się by sięgać do źródła. Dzieliliśmy się tym co jest dla nas źródłem siły. Mówiliśmy również o mocy modlitwy i o mocy wspólnych małżeńskich pasji.

Rekolekcje skierowane były do wszystkich małżeństw, niezależnie od stażu. Był to czas kiedy małżeństwa przyglądały się swojej relacji, doświadczały przemiany serc przez głoszenie czy wspólną modlitwę. Jakub Kupczyk ze Wspólnoty Rodzin Emaus zaznacza, że takie rekolekcje dla małżeństw jest to dobry czas:

– Po pierwsze też z mojego doświadczenia jest to czas potrzebny tak co roku przyjrzeć się konkretnie, bo co roku jest coś do poprawy w małżeństwie. Natomiast wiemy też od małżeństw z naszej wspólnoty, ale i z zewnątrz, że bardzo doceniają tą inicjatywę to jaki też ma wpływ na jakość w małżeństwie.

Rekolekcje zakończyły się w niedzielę Mszą św. o godz. 10.00 – tuż po zakończeniu ostatniej z rekolekcyjnych konferencji.

Remont małżeński - Razem przez życie

Skip to content