Polscy nauczyciele mają nową patronkę i orędowniczkę

W środę 30 marca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ogłosił dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która ustanowiła bł. Natalię Tułasiewicz, wielką patriotkę i męczennicę obozu koncentracyjnego Ravensbrück, patronką polskich nauczycieli.

Bł Natalia Tułasiewicz już wcześniej była otoczona kultem przez nauczycieli. Oficjalny dekret Stolicy Apostolskiej, konstytuujący jej patronat nad pracownikami polskiej oświaty, był owocem starań, jakie abp Gądecki podjął we wrześniu 2021 roku. Na prośbę wiernych wysłał on pismo z prośbą o przypisanie bł. Natalii patronatu, który Kongregacja ds. Kultu Bożego zatwierdziła 19 stycznia br.. Dekret ten ogłoszono 30 marca nieprzypadkowo, jest to bowiem rocznica śmierci tej wybitnej nauczycielki z Rzeszowa.

Jak podkreślił bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa nauczycieli, dekret Stolicy Apostolskiej jest hołdem dla wszystkich nauczycieli oraz dla etosu nauczycielskiego w Polsce:

Ten dekret jest też oddaniem hołdu polskim nauczycielom. Natalia Tułasiewiczówna niesie w sobie wielkość kultury polskiej. Napisała prace „O Mickiewiczu i muzyce”, ciągle wracała w swojej lekturze do Sienkiewicza. Recytowała poezję wśród Polaków w Hanowerze i niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Bł. Natalia niesie też w sobie wielkość chrześcijaństwa, bo znała na pamięć liturgię Mszy św., doskonale znała naukę Kościoła, należała też do Sodalicji Mariańskiej. To jest osobowość piękna i wielowymiarowa. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś fascynującego i inspirującego dla siebie.

Fot. KEP

W polskiej historii było wielu świętych i błogosławionych nauczycieli oraz wychowawców, którzy wnieśli ogromny wkład w kształtowanie młodzieży zwłaszcza podczas zaborów, XX-lecia międzywojennego oraz czasów okupacji. Bł. Natalia Tułasiewicz wyróżnia się tym, że była osobą świecką. Młodą dziewczyną, kochającą życie i czerpiącą z niego pełnymi garściami. Bronisława Buda z podkarpackiej „Solidarności” podkreśliła, że właśnie te cechy bł. Natalii mogą być inspirujące dla dzisiejszych pracowników oświaty:

Wielki wzór do naśladowania dla nauczycieli, szczególnie w dzisiejszych trudnych czasach, kiedy wychowywanie w szkołach jest tak bardzo ważne, a czasem też zaniedbywane. Widzimy w Natalii ogromny potencjał nauczyciela twórczego, radosnego, kochającego i dbającego o swoich uczniów ale także wielkiej patriotki. Jako nauczyciele potrzebujemy takich wzorów jak ona i takich inspiracji, jakie dostarcza jej życie.

Bł. Natalia urodziła się w 1906 roku w Rzeszowie. W 1921 roku razem z rodziną przeniosła się do Poznania. Następnie w 1939 roku została przymusowo przesiedlona z Wielkopolski do Generalnego Gubernatorstwa. Osiedliła się wraz z rodziną w Krakowie, gdzie nauczała młodzież w ramach tajnych kompletów. Od 1943 roku była pełnomocniczką rządu polskiego na uchodźstwie w Hanowerze, gdzie pracowała także jako świecka apostoł razem z Polakami zesłanymi na przymusowe roboty do Niemiec. W 1944 roku jej działalność dla rządu polskiego została zdekonspirowana i po ciężkim śledztwie, z karą śmierci zesłano ją do „piekła kobiet” w Ravensbrück. Zginęła śmiercią męczeńską w komorze gazowej 30 marca 1945 roku. Jan Paweł II włączył ją w poczet błogosławionych 13 czerwca 1999 roku.

Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego odczytany przez abp. Stanisława Gądeckiego:

Skip to content