Pomagamy potrzebującym w Polsce i za granicą – Paulina Gradek z częstochowskiej Caritas

O bieżącej pomocy, jaką świadczy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej potrzebującym zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju, rozmawialiśmy w Poranku Radia Fiat z Pauliną Gradek, przedstawicielką instytucji.
Trwająca wojna w Ukrainie i pojawiający się w związku z tym w Polsce uchodźcy postawiła duże wymagania wobec wszystkich instytucji pomocowych. Na wysokości zadania stanęła m.in. częstochowska Caritas, która w swoim ośrodku Święta Puszcza w Olsztynie przyjęła ponad 80 dzieci z domów opieki z Ukrainy, które wraz ze swoim opiekunami uciekły przed koszmarem wojny. Jak mówiła Paulina Gradek – pomoc doraźna zmieniła się teraz w pomoc długofalową:
– Teraz ewidentnie mamy do czynienia z innego rodzaju problemami. Na pewno osoby z Ukrainy potrzebują wsparcia w zakresie integracji społecznej i zawodowej. Dziś prowadzimy dwa centra pomocowe dla osób z Ukrainy. To ogromna potrzeba wsparcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, która trafiła w polskie społeczeństwo poszła do polskich szkół, ale dopiero teraz jakby uwidaczniają się pewnego rodzaju problemy, czy to z adaptacją, czy z odnalezieniem się przez poradzenie sobie po prostu w nowej rzeczywistości. Także teraz potrzeba tego wsparcia, czy to psychologicznego, czy w edukacji, bo to jest na przykład bardzo ciekawe, że w takich ankietach, które prowadzimy w centrum migrantów i uchodźców bardzo często pojawia się potrzeba pomocy dzieci i młodzieży w edukacji, czyli potrzebują po prostu wsparcia w tym, żeby radzić sobie w polskim systemie. Jeśli chodzi o tą placówkę, którą niedawno otworzyliśmy dla naszej grupy 80 dzieci, które mamy w Olsztynie, to ewidentnie to przedsięwzięcie było największe dla nas pod kątem organizacyjnym. No i naszym zadaniem jest znalezienie pieniędzy na to, żebyśmy mieli na wynagrodzenia dla nauczycieli, dla opiekunów, jeśli takie potrzeby istnieją. A istnieją. To są takie rzeczy, które nam zaprzątają myśli każdego dnia, no i takie bieżące życie. Ewidentnie grupa dzieci z Ukrainy w Olsztynie zmieniła naszą rzeczywistość, naszą codzienność, ale chyba na lepsze.
Działania Caritas nie ograniczają się tylko do pomocy Ukraińcom. Nadal prowadzona jest zbiórka środków na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi, jakie na początku lutego spowodowało wiele ofiar i zniszczeń w Turcji i Syrii.
Jak powiedziała Paulina Gradek, Caritas przygotowuje się również do corocznej przedświątecznej zbiórki żywności:
– Przedświąteczna zbiórka żywności jest zawsze takim bardzo dużym przedsięwzięciem, bo angażuje się w nią ponad 400 wolontariuszy na terenie całej archidiecezji. A nasi wolontariusze stoją w ponad 40 sklepach na terenie archidiecezji, także zachęcamy wszystkich, którzy mogą się zaangażować. Apelujemy też do nauczycieli i szkół, żeby chętnie angażowali się w tą akcję. Bo to jest takie przedsięwzięcie, które pozwala na nawiązanie pewnej relacji z nami jako Caritas, jest doświadczeniem wolontariatu dla młodych ludzi. Więc mam nadzieję, że ten odzew, który po pandemii jednak znacznie zmalał, w tym roku już ruszy. Mamy też taki fajny pomysł z pracownikami naszego centrum pomocy migrantom i uchodźcom, żeby też osoby z Ukrainy zaangażowały się w wolontariacie, bo jest z ich strony taka chęć. Będziemy robić takie grupy mieszane, żeby osoby z Ukrainy mogły też pomóc swoim braciom i siostrom stojąc jako wolontariusze w sklepach w tej zbiórce i potem organizując paczki. Zachęcamy do tego, żeby zwracać szczególną uwagę na to, co oddajemy na zbiórce z naszych zakupów. Preferujemy oczywiście produkty długoterminowe kasze, cukier, mąkę, konserwy, wszystko to, co może dłuższy czas przebywać w naszym magazynie. Ze zbiórek żywności zawsze organizujemy paczki przedświąteczne dla osób potrzebujących, natomiast produkty, które mogą być też częścią pomocy humanitarnej są wysyłane również na pomoc, w tym przypadku na Ukrainę.
Zbiórka zostanie przeprowadzona 17 i 18 marca. Szczegóły akcji już wkrótce na stronach internetowych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

 

Skip to content