„Maria od Najświętszego Krzyża” to tytuł spektaklu, który zobaczymy już 21 sierpnia w auli parafialnej przy kościele św. Zygmunta w Częstochowie. Widowisko w wykonaniu aktorów Teatru William – Es z Wałbrzycha to opowieść o św. Marii de Mattias, apostołki kultu Krwi Chrystusa.

Maria de Mattias urodziła się we Włoszech 4 lutego 1805 roku w zamożnej, wierzącej rodzinie. Gorliwe zainteresowanie religią zrodziło się w niej pod wpływem misji ludowych głoszonych przez św. Kaspra Del Bufalo. Dodatkowo, w wieku zaledwie 29 lat Maria de Mattias założyła Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. Chęć przybliżenia częstochowianom postaci świętej oraz głębszego zrozumienia przez wiernych tajemnicy Krwi Chrystusa zrodziła się kilka miesięcy temu podczas szczególnego spotkania z s. Krystyną – mówi proboszcz parafii św. Zygmunta ks. Jacek Marciniec:

– Adoratorka Krwi Chrystusa gościła w naszej parafii. Mówiła na temat wartości modlitwy skierowanej przez najdroższą krew Chrystusa. Mówiła również o założycielce swojego zgromadzenia św. Marii de Mattias. Od tego czasu, w każdy pierwszy piątek po wieczornej Eucharystii miesiąca mamy w parafii nabożeństwo. Modlimy się różańcem do Krwi Chrystusa i otrzymujemy indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Dlatego też chętnie przyjęliśmy zaproszenie do gościny aktorów, którzy przedstawią spektakl o św. Marii de Mattias.

Świętą Kościoła katolickiego beatyfikował papież Pius XII, 1 października 1950 roku. Kanonizował natomiast św. Jan Paweł II, w Rzymie 18 maja 2003 roku:

– Z pewnością będziemy „wciągnięci” w to widowisko. Zaintrygowani historią wielkiej świętej. Każdy będzie mógł zobaczyć, jak w XIX wieku rodził się kult Chrystusa. Wstęp jest wolny.

Spektakl pt. „Maria od Najświętszego Krzyża” odbędzie się 21 sierpnia o godz. 19.00 w sali muzyczno-teatralnej „Zygmunt” przy parafii św. Zygmunta w Częstochowie.

ABK

Św. Maria de Mattias/fot. Teatr William – Es
Skip to content