Seminarzyści rozpoczęli uroczyście nowy rok akademicki 2024/2025 w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie, wchodząc w kolejne etapy formacji kapłańskiej. Wspólnie z nimi inaugurację przeżywali także studenci Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych.
Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki przewodniczył abp Wacław Depo. Składając życzenia seminarzystom podkreślił, że najważniejszym jest odnaleźć własną drogę do Chrystusa:
– By wyprosili dla siebie łaskę Ducha Świętego, żeby rozpoznać własną oryginalność w kapłaństwie. Według myśli Jana Pawła II, to nie świat określa naszą rolę, ale Chrystus i Jego Ewangelia, czyli to źródło, którym jest sam Chrystus. To jest najpewniejsze, że trzeba odnaleźć siebie w Nim, a skoro On mnie wzywa, to znaczy mam wystarczającą łaskę, żeby wypełnić to zadanie, do którego zostałem wezwany.
Ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak rektor WMSD w Częstochowie zdradził, jak wyglądał program tegorocznej inauguracji:
– Inaugurujemy kolejny rok akademicki w formule, która była już w ubiegłym roku, a więc Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne razem z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych. Dzisiejsza uroczystość rozpoczyna się Mszą świętą, który będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Będzie też przedstawiciel kurii sosnowieckiej w osobie ks. kanclerza, ks. Matusza Karasia. Później wystąpienia rektora, dyrektora instytutu, wystąpienia gości. Później będzie wykład inauguracyjny, który w tym roku wygłosi s. Judyta Pudełko, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie. Będzie mówiła, czy dekalog jest jeszcze potrzebny i aktualny w świecie współczesnym. Później będzie immatrykulacja studentów pierwszego roku, wręczenie im indeksów, a absolwentom z ubiegłego roku zarówno księżom, jak i osobom świeckim zostaną wręczone dyplomy magisterskie. Cała uroczystość zakończy się obiadem w reflektarzu seminaryjnym. Zaprosiliśmy też do uroczystości rodziców, rodzeństwo seminarzystów z pierwszego roku. W ten sposób tworzymy rodzinę, która się modli i wspiera wzajemnie w drodze do doskonałości chrześcijańskiej.
Ks. dr Kamil Zadrożny zauważył, że studenci Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych stoją przed sporym wyzwaniem, rzucanym przez obecne czasy:
– Inauguracja roku akademickiego 2024-2025 w Instytucie Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie jest szczególną okazją do tego, by spojrzeć w przyszłość. Rozpoczynający się nowy rok akademicki w naszym Instytucie staje się dla nas okazją do refleksji nad sensem uprawiania teologii, nad sensem studiowania teologii, która pomaga przede wszystkim studiującym w zgłębianie prawd wiary i tajemnic Pana Boga. Wszystkim studentom i wykładowcom życzę, aby nowy rok akademicki, który rozpoczynamy, obfitował różnego rodzaju dobre inicjatywy akademickie i życzę wszystkim studentom owocnych studiów i Bożego Błogosławieństwa.
Mateusz Banaszczyk z parafii pod wezwaniem św. Anny w Kobielach Wielkich, Albert Kapkowski z parafii św. Mikołaja w Niegowej i Piotr Kielczyn z parafii Przemienia Pańskiego w Starokrzepicach to seminarzyści z pierwszego roku. Zdradzili, dlaczego zdecydowali się pójść drogą formacji kapłańskiej:
– Poczułem głos Pana Boga w swoim sercu i chciałem poznać to życie i rozeznać, upewnić się, czy na pewno ta droga. Na pierwszym miejscu Pan Bóg i dlatego tutaj się tu znajduję.
– Chciałem pełnić wolę Pana Boga i myślę, że to właśnie ta droga
– Ja też usłyszałem głos w swoim sercu. Czy to jest to, to się jeszcze okaże.
Podczas homilii abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że tegoroczna inauguracja odbywa się w duchu wielkich wydarzeń:
– Przeżywając rok duszpasterski kościoła w Polsce pod hasłem ,,Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, jesteśmy świadomi obdarowania łaską nawiedzenia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszych parafiach, a jednocześnie stoimy w postawie modlitwy w intencji Synodu Biskupów na temat synodalności Kościoła.
Metropolita Częstochowski podkreślił, że Słowo Boże to klucz do odnowy duchowej Kościoła:
– Potrzeba dzisiaj Kościołowi, a w Nim wielu wspólnotom, aby więcej słuchać Słowa Bożego i pod działaniem Ducha Świętego dokonywać wewnętrznej, koniecznej odnowy, ale nigdy za cenę przypodobania się światu.
Obecnie na pierwszym roku w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie jest 8 seminarzystów – 7 z archidiecezji częstochowskiej i 1 z sosnowieckiej.