“Potrzeba nam Ducha Świętego, jak nigdy” – abp Wacław Depo na Jasnej Górze

Diecezjalne spotkanie Odnowy w Duchu Świętym, Jasna Góra 11.01,2021/fot. Zbyszek Derda Radio Fiat

Przedstawiciele grup wspólnotowych działających na terenie diecezji częstochowskiej zgromadzili się w poniedziałek 11 stycznia na Jasnej Górze. W ramach diecezjalnego spotkania Odnowy w Duchu Świętym, w Kaplicy Różańcowej odprawiona została Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podkreślił, że Jasna Góra jest najlepszym miejscem na takie spotkania:
– Niewątpliwie Jasna Góra, jako miejsce zawierzenia Bogu na wzór Maryi za jej wstawiennictwem jest dla nas drogą i tego się trzymajmy. Dzisiaj będę przywoływał, żebyśmy byli posłuszni Duchowi Świętemu na podobieństwo Maryi. Bo gdyby nie było jej otwarcia na wolę Boga i poprzez objawienie Ducha Świętego, nie byłoby Tajemnicy Wcielenia. Dlatego chcemy wypraszać potrzebne dary posłuszeństwa Duchowi Świętemu przez wstawiennictwo Maryi i św. Józefa, który również jest patronem naszego trudnego czasu.
Abp Wacław Depo podkreślił również, że niezwykle ważne jest zrozumienie, czym są charyzmaty w Kościele:
– Charyzmat i urząd w Kościele są jak dwa ramiona krzyża. One muszą być razem, bo się razem dopełniają. Nie może być tak, że ktoś powie “Ja jestem charyzmatykiem, a Ksiądz Arcybiskup to jest urząd”. Nie. My jesteśmy razem i podchodzimy razem pod krzyż Chrystusa, a Duch Święty doprowadza nas do całej prawdy, przekonuje nas też o grzechu i o sądzie Boga, ale to on nas czyni świadkami aż po krańce Ziemi wyznawanej wiary w Chrystusa.
Wspólnie z metropolitą częstochowskim przy ołtarzu stanął m.in. o. Piotr Stanikowski, paulin, opiekun Jasnogórskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym “Kana”:
– Chcemy jednoczyć się przy Maryi, chcemy nadal w sposób fizyczny obecnością na Jasnej Górze czuć tę jedność wspólnot, które w archidiecezji częstochowskiej modlą się w takim czasie. Jest to zarówno modlitwa wszystkich osób, które dzisiaj z nami tutaj być nie mogą.
W trakcie sprawowanej Eucharystii w sposób szczególny modlono się o jedność Kościoła, oraz o dar charyzmatów Ducha Świętego, tak potrzebnych w obecnych czasach nam wszystkim. Na zakończenie Mszy św. Abp Wacław Depo udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.
Odnowa w Duchu Świętym, zwana również Odnową Charyzmatyczną, zaistniała w Kościele Katolickim w 1967 roku jako jeden z nurtów odnowy po II Soborze Watykańskim. Jest ruchem o zasięgu światowym. Nie ma jednego założyciela, lub grupy założycieli, nie ma też listy członków. Służy pomocą w realizacji misji powierzonej Kościołowi przez Chrystusa: ewangelizacji świata, nawróceniu, zbawieniu i uświęceniu ludzi.

ZD

Skip to content