W sobotnie przedpołudnie 7 września w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyła się konferencja dla Domowego Kościoła z udziałem bp. Andrzeja Przybylskiego. Wydarzenie to miało przede wszystkim wymiar formacyjny dla zgromadzonych licznie uczestników.
Ks. Damian Kwiatkowski, moderator krajowy Domowego Kościoła wyjaśnił, czego dokładnie dotyczyło spotkanie w częstochowskim seminarium:
– Ta konferencja wpisuje się w element formacyjny spotkania Domowego Kościoła, które jest podsumowaniem roku. Wydarzenie to dotyczy tematu roku, a więc powołań. Musimy sobie bowiem uświadamiać, jaka jest nasza misja. Ksiądz biskup Andrzej Przybylski zajmuje się powołaniami z ramienia episkopatu, ale dla nas jest też ważne, żebyśmy nie tylko planowali, podsumowali pracę, ale również skorzystali duchowo. Z tego względu spotykamy się zawsze trzy dni, żeby ten wymiar formacyjny, duchowy mocno tutaj wybrzmiał.
Bp Andrzej Przybylski podkreślił, gdzie należy szukać źródła problemu coraz skromniejszej liczby powołań kapłańskich i zakonnych:
– Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie spotyka się tutaj pod hasłem „Powołani do misji”. Moim zadaniem jest dotknąć pierwszego członu tego tematu, czyli „powołani”. Nie ma właściwie misji bez ludzi. Pan Jezus sam nie spisał ręcznie Ewangelii, tylko zlecił to apostołom. Wiemy, że dzisiaj możemy wszystkim rozdać egzemplarze drukowanego Pisma Świętego, ale to nie nawraca. Potrzebujemy ludzi, świadków, misjonarzy. Dlatego też takim warunkiem bezpośrednim i najważniejszym misji, jaką my Katolicy mamy wobec świata i wobec Pana Boga to powołania. Podczas konferencji mówiłem o tym, czym ono jest, dlaczego jest takie ważne w Biblii, no i jaka jest odpowiedzialność rodzin. To ważne, bo kiedy dzisiaj, choćby w kontekście powołań kapłańskich i zakonnych, wszyscy jesteśmy pełni niepokoju, dlaczego brakuje księży, co jest przyczyną tego, że pustoszeją seminaria i nowicjaty, to trzeba by zapytać, dlaczego rozbite są rodziny, dlaczego jest kryzys małżeństw, dlaczego w małżeństwach nie ma dzieci. To jest główny powód, bo podstawowym środowiskiem powołań jest rodzina. To właśnie o tym mówiliśmy na konferencji. Każde małżeństwo to nie jest tylko jakaś instytucja społeczna, ale powołanie.
Domowy Kościół jest małżensko-rodzinną wspólnotą świeckich w kościele, działającą w ramach Ruchu Światło-Życie. Założycielem Domowego Kościoła był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.
WS