Prawykonanie oratorium „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy…” już w sobotę

Prawykonanie oratorium „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy…” będzie miało miejsce już w najbliższą sobotę (22.01) na Jasnej Górze. Inspiracją do jego powstania dla Wincentego z Krakowa była homilia św. Jana Pawła II wygłoszona na szczycie 4 czerwca 1979 r., a więc podczas I pielgrzymki do Ojczyzny.
Twórca dzieła, Wincenty z Krakowa, to znakomity muzyk i kompozytor, autor m.in. oratorium ku czci Jezusa, Króla Wszechświata, zaprezentowanego w Krakowie.
– Inspiracją do powstania najnowszego jego dzieła był tekst papieskiego kazania z 1979 r. – powiedział o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, organizator koncertu. Jak dodał „pan Wincenty często w ten sposób przygotowuje swoje oratoria, że powstają one na bazie tekstu biblijnego lub wygłoszonego przez jakąś ważną osobę”.
– Będzie to więc opowieść muzyczna oparta na ważnym przekazie papieża z Polski – podkreślił o. Prus
Podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. Jan Paweł II na błoniach jasnogórskich 4 czerwca swoją homilię rozpoczął słowami: „Przychodzą na myśl te słowa poety, wieszcza, który w inwokacji Pana Tadeusza wyraził to, co znajdowało się w jego sercu i znajduje we wszystkich chyba polskich sercach. „…Co Jasnej bronisz Częstochowy…” – pisał Mickiewicz, przemawiając językiem wiary, a zarazem językiem tradycji narodowej. Tradycja ta sięga już prawie sześciuset lat (…) Obraz jasnogórski stał się jednak wyrazem dawniejszej jeszcze tradycji, starszego jeszcze języka wiary w naszych dziejach”.
Dalej jeszcze papież Polak mówił m.in.: „przyzwyczaili się Polacy wszystkie niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne (…) wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce – Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie – ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest obecna”.
Wykonawcami oratorium „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy…” będą artyści z Krakowa: AUDIVI Cracow Vocal Quartet w składzie: Liliana Pociecha – sopran, Dobromiła Lebiecka – alt, Paweł Fundament – tenor, Piotr Brajner – bas; a także Zespół Kameralny w składzie: Paulina Grzybek – skrzypce, Magdalena Siudyszewska-Dumicz – skrzypce, Danuta Popielak – altówka, Ewa Wojsław-Bober – wiolonczela, Mateusz Grzybek – kontrabas.
Organizatorem koncertu jest Jasnogórski Instytut Maryjny. Partnerem – Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie, a wśród patronów medialnych Radio Jasna Góra.
Prawykonanie oratorium odbędzie się w sobotę, 22 stycznia w Bazylice jasnogórskiej o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

źródło: BPJG

Skip to content