W piątek, 3 lutego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Częstochowie ks. Marek Bator został odznaczony medalem „Primus in Agendo”. Nagrodę wręczyli senator RP Ryszard Majer oraz Robert Magdziarz – Wicewojewoda Śląski.

O odznaczeniu „Primus in Agendo” mówi senator RP – Ryszard Majer, który nie ma wątpliwości, że ks. Bator zasługuje na ten medal:

– Primus in Agendo to odznaczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, w którym minister honoruje najwybitniejsze osoby, które działają na rzecz społeczności lokalnych. Bardzo się cieszę, że ten wniosek udało się prowadzić. Tu w Ministerstwie nikt nie miał wątpliwości, że ksiądz dyrektor jest osobą zasłużoną dla lokalnej społeczności, dla ziemi Częstochowskiej, ale także dla gości którzy tu przebywają.

Jak się okazuję ks. Marek Bator odznaczenie miał otrzymać już jakiś czas temu, jednak przez pandemię zostało to przesunięte. – To zasługa moich pracowników oraz moich wolontariuszy… – mówił po odebraniu medalu:

To odznaczenie to są ludzie, którzy za tym od zawsze stoją. To są wszyscy ludzie, którzy uczestniczą w różnoraki sposób. Zaczęło się to wszystko od pandemii, a kontynuacją jest to co się dzieje w czasie tej bardzo źle odbieranej wojny. Każda wojna jest źle odbierana przez ludzi, którzy chcą żyć w pokoju i chcą normalnie żyć w swojej ojczyźnie. To jest zebrane, te wszystkie zdarzenia jakie się dzieją w Caritas, poprzez Caritas. Bardzo dziękuję za to że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej doceniło ten nasz wysiłek, który był, który jest i który będzie.

Kilka dni temu Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej odebrał statuetkę „Olsztyńskiego Anioła Stróża”. Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz podkreślił, że to normalne przy działalności ks. Marka:

Ten dzień jest dla nas bardzo ważny, bo możemy uhonorować odznaczeniem księdza dyrektora Marka Batora, który prowadzi Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, a jednocześnie jest wielkim opiekunem w sierot z Ukrainy, które mieszkają w ośrodku w Olsztynie. Właśnie teraz, nie tak dawno otworzył dla nich szkołę, robi wielkie dzieła dla naszych sąsiadów, ale również dla polskich dzieci mieszkających tu w Archidiecezji Częstochowskiej. To jest podsumowanie jego działalności i proszę się nie dziwić, że strumień odznaczeń płynie. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za jego działalność, za jego odwagę, serce i dobroć.

Nagroda, którą otrzymał ks. Marek Bator jest wyrazem uznania dla aktywnej, pełnej zaangażowania i oddania postawy wyróżnionego, a także rzetelności i ofiarności w podejmowanych działaniach.

Galeria fot. Radio Fiat

Skip to content