Przeorowie zakonu Ojców Paulinów spotkali się na Jasnej Górze

We wtorek 22 lutego na Jasnej Górze odbyło się spotkanie przełożonych zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Zjazd rozpoczęto Mszą św. o godz 7:30, a następnie przeorowie spotkali się na konferencji w jasnogórskim Domu Pielgrzyma.

Zjazd przeorów jest corocznym wydarzeniem, o którego celu opowiedział o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny paulińskiego zakonu:

Przede wszystkim jest to spotkanie o. Generała z przełożonymi, w celu omówienia aktualnej sytuacji duszpasterskiej ,różnych problemów, z którymi borykają się nasze poszczególne domy po to, żeby wspólnie te sytuacje rozeznawać i próbować odnajdywać najlepsze drogi, przede wszystkim docierania do ludzi, którym paulini służą.

W zjeździe uczestniczyli ojcowie przeorowie ze wszystkich paulińskich klasztorów podlegających o. generałowi Arnoldowi Chrapkowskiemu, w tym m.in. z Włoch, Białorusi i Łotwy. Jednym z uczestników zjazdu był o. Paweł Stępkowski, który na co dzień kieruje paulińskim klasztorem Monasterio de Yuste w Hiszpanii. Wyjaśnił on czym dla Hiszpanów jest ten klasztor:

Praca, za jaką odpowiadamy to opieka nad historycznym klasztorem, ważnym dla Hiszpanów trochę tak jak Tyniec w Polsce. To jest klasztor obecnie – trzeba by było powiedzieć szczerze – turystyczny. Sto tysięcy ludzi rocznie przybywa do niego, ale niewielka grupka tych turystów to ludzie, poszukujący odniesienia do Pana Boga i sakramentów. W niedzielę to jest kilkadziesiąt osób. Niektórzy mówią, że to dużo jak na Hiszpanię, trudno mi jednak się z tym pogodzić.

Zakon ojców paulinów został założony na Węgrzech w 1215 roku, skąd w 1382 roku przybyli na Jasną Górę, na zaproszenie księcia Władysława Opolczyka ze śląskiej linii Piastów. Obecnie na całym świecie posługuje ponad pół tysiąca paulinów, przeważnie w sanktuariach maryjnych. Jasna Góra.

Skip to content